05.10.2021 - 12:23 aktualizacja 23.11.2021 - 17:36
Redakcja: AJS
Tagi: Metropolitalny Fundusz Wspierania Nauki

Uniwersytet Śląski w Katowicach, Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia oraz Biblioteka Śląska zachęcają do udziału w seminariach dla studentów oraz wykładach otwartych, które poprowadzi prof. John Matteson z City University of New York (CUNY) – zdobywca nagrody Pulitzera.

Spotkania odbędą się w ramach projektu zatytułowanego „Metropolia Metropolii, czyli nowojorski zdobywca Pulitzera dla Śląska i Zagłębia”, realizowanego z programu „Metropolitalny Fundusz Wspierania Nauki” Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

O wykładowcy:

Profesor John Matteson jest jednym z najwybitniejszych biografów dzisiejszych czasów, co jednoznacznie potwierdza przyznana mu w roku 2008 nagroda Pulitzera. Jest absolwentem Princeton University (Wydział Historii), Harvard University (Wydział Prawa) oraz Columbia University (Wydział Anglistyki i Literaturoznawstwa Porównawczego). Pracuje na stanowisku Distinguished Professor na Wydziale Anglistyki w John Jay College of Criminal Justice City University of New York.

Obecny kształt Nowego Jorku nadała (i wciąż nadaje) dynamika wielokulturowości. Rozpoznając, iż także Górny Śląsk i Zagłębie kształtowały się historycznie pod wpływem wielonarodowych i wielowyznaniowych relacji społecznych, prof. John Matteson dostrzega wiele zjawisk wspólnych dla Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii i metropolii Nowego Jorku. Najważniejszymi z nich są problemy związane z współfunkcjonowaniem w ograniczonej przestrzeni grup o różnym pochodzeniu etnicznym czy wyznaniu religijnym – grup, których wzajemne relacje nierzadko obciążone są traumą historycznych zaszłości. Wyjaśniając te zjawiska na gruncie amerykańskim w kontekście literatury, historii i prawa, prof. J. Matteson wskazuje także potencjalne kierunki dla badań regionalnych (także śląskoznawczych) w Polsce.

O wykładach i seminariach:

Wykłady otwarte skierowane są do osób zainteresowanych historią kultury, biografistyką oraz historią i kulturą USA. Spotkania, które odbędą się na platformie Zoom Biblioteki Śląskiej, tłumaczone będą również konsekutywnie na język polski.

Seminaria adresowane są głównie do studentów i doktorantów filologii, historii, kulturoznawstwa i prawa. Będą one prowadzone w formule zdalnej na platformach Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Udział w tych wydarzeniach nie wymaga uprzedniej rejestracji.

Harmonogram oraz opisy wykładów otwartych i seminariów

WYKŁADY OTWARTE

(tłumaczenie konsekutywne na język polski)

12.10.2021, godz. 18.00

“Is Biography True? A Philosophical Inquiry” / „Czy biografia jest prawdą? Próba filozoficznego wglądu” – szczegółowe informacje i dane do logowania

26.10.2021, godz. 18.00

“A Novelist Under Oath: The Aesthetic of the Non-Fiction Historical Narrative” / „Powieściopisarz pod przysięgą: estetyka historycznej literatury faktu” – szczegółowe informacje i dane do logowania

24.11.2021, godz. 18.00

“Alpha and Omega: Writing the Beginning and Ending of a Biographical Work” / „Alfa i omega: o wstępach i zakończeniach tekstów biograficznych” – szczegółowe informacje i dane do logowania

SEMINARIA DLA STUDENTÓW
(w języku angielskim)

11.10.2021, godz. 10.00

“Thomas Jefferson: The Head and Heart of the Intellectual Slaveowner” – szczegółowe informacje i dane do logowania

18.10.2021, godz. 10.00

“The Slaveholding Jurisprudence of North Carolina Chief Justice Thomas Ruffin” – szczegółowe informacje i dane do logowania

25.10.2021, godz. 10.00

“Melville, Douglass, and the Literature of Slave Mutiny” – szczegółowe informacje i dane do logowania

8.11.2021, godz. 10.00

“The Quintessential American Slave Narrative: Douglass, Northup, or Jacobs?” – szczegółowe informacje i dane do logowania

15.11.2021, godz. 10.00

“The Dred Scott Case: The Anatomy of a Legal Catastrophe” – szczegółowe informacje i dane do logowania

22.11.2021, godz. 10.00

“Harriet Beecher Stowe and the Feminization of Abolition” – szczegółowe informacje i dane do logowania

Logo Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii

Projekt pt. „Metropolia Metropolii, czyli nowojorski zdobywca Pulitzera dla Śląska i Zagłębia” został dofinansowany przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię w ramach programu „Metropolitalny Fundusz Wspierania Nauki” w latach 2019–2022. Kwota dotacji wyniosła 154 541 złotych.

Granatowa plansza, zdjęcie prof. Johna Mattesona oraz logo Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii

Grafika promująca wykłady i seminaria prof. Johna Mattesona