Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Młodzi Naukowcy z całego świata w Katowicach!

03.09.2024 - 15:27 aktualizacja 19.09.2024 - 10:47
Redakcja: K.S

Już 27 września odbędzie się jedno z najważniejszych wydarzeń roku akademickiego – Międzyuczelniana Inauguracja Roku Akademickiego 2024/2025 w Europejskim Mieście Nauki Katowice 2024. Jednak zanim to nastąpi, Katowice stały się miejscem spotkania najwybitniejszej i najzdolniejszej młodzieży z 40 krajów z całego świata. Od 9 do 14 września 2024 r. Uniwersytet Śląski – lider Konsorcjum Akademickiego – Katowice Miasto Nauki stał się gospodarzem dwóch prestiżowych wydarzeń: EUCYS oraz EU TalentOn, którym towarzyszyło hasło „Bright young minds”. Stolica Górnego Śląska po raz pierwszy w historii gościła najbardziej uzdolnione młode umysły, które przez trzy dni rywalizowały i współpracowały nad rozwiązaniami najbardziej skomplikowanych globalnych wyzwań.

EU TalentOn – Innowacyjność i Współpraca

EU TalentOn to wyjątkowe wydarzenie, które odbyło się w nowoczesnej przestrzeni spinPLACE – centrum kreatywności i coworkingu Uniwersytetu Śląskiego. Jest to miejsce, które zostało zaprojektowane z myślą o wspieraniu innowacyjności i interdyscyplinarności. Uczestnicy mieli dostęp do zaawansowanych laboratoriów, przestrzeni coworkingowych oraz stref do dyskusji i wymiany pomysłów. Projekty uczestników są dostępne na stronie: https://eutalenton2024.eu/mission-arenas/.

W wydarzeniu wzięło udział 99 młodych naukowców z 24 krajów, którzy w międzynarodowych zespołach pracowali nad rozwiązaniami w pięciu kluczowych obszarach, odpowiadających misjom Unii Europejskiej:

  • Adaptacja do zmian klimatycznych
  • Walka z rakiem
  • Ochrona oceanów
  • Neutralne klimatycznie i inteligentne miasta
  • Zdrowa gleba i żywność

TalentOn to nie tylko rywalizacja, ale także okazja do nauki, rozwoju osobistego i współpracy z rówieśnikami oraz ekspertami z różnych dziedzin. Pula nagród w konkursie wynosiła 75 000 euro, z czego nagrodą główną w konkursie było 12 000 euro za najlepszy projekt badawczy.

EUCYS 2024 – Prestiżowy Konkurs dla Młodych Naukowców

Równocześnie, w Katowicach odbył się finał EUCYS 2024 (European Union Contest for Young Scientists), prestiżowego konkursu, który od lat przyciąga najzdolniejszych młodych badaczy z całej Europy i spoza jej granic. Po raz pierwszy w historii, finał tego wydarzenia odbył się w Katowicach, a Uniwersytet Śląski gościł 147 uczniów i studentów w wieku od 14 do 20 lat, którzy zaprezentowali swoje autorskie projekty naukowe w takich kategoriach jak nauki przyrodnicze, matematyczne, techniczne, ekonomiczne i społeczne. Projekty uczestników można zobaczyć na stronie: https://eucyskatowice2024.eu/projects/.

Uczestnicy EUCYS mieli okazję zaprezentować swoje pomysły przed międzynarodowym jury złożonym z wybitnych ekspertów z całej Europy. To wydarzenie było nie tylko szansą na zdobycie uznania i cennych nagród, ale również na nawiązanie współpracy międzynarodowej i wymianę doświadczeń.

Ceremonia otwarcia finału EUCYS była transmitowana online na platformie YouTube.

Finał

Finał obu konkursów odbył się w Muzeum Śląskim 13 września: EUCYS o godz. 14.00, a TalentOn o godz. 17.00. Uczestnicy mieli okazję zaprezentować wyniki swojej pracy przed szeroką publicznością, w tym przed przedstawicielami Komisji Europejskiej oraz wiodących instytucji naukowych.

Ceremonia zamknięcia konkursu EUCYS oraz EU TalentOn była transmitowana online.

Katowice 2024 – Europejskie Miasto Nauki

EUCYS oraz EU TalentOn wchodzą w skład inicjatyw realizowanych w ramach Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024, którego wydarzenia cały czas trwają. Harmonogram wydarzeń, w tym 50 Tygodni w Mieście Nauki, można znaleźć na stronie: https://miastonauki.pl/miasto-region-akademia.

Współpraca z młodymi naukowcami z całego świata to dla Uniwersytetu Śląskiego i całego konsorcjum śląskich uczelni nie tylko prestiż, ale także unikatowa okazja do budowania międzynarodowych więzi i promowania Katowic jako ważnego ośrodka akademickiego. Mieszkańcy regionu będą mogli zobaczyć, jak młode pokolenie zmienia świat.

grafika wydarzenia

return to top