Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Najważniejsze informacje dla kandydatów na studia

05.07.2024 - 13:55 aktualizacja 05.07.2024 - 15:24
Redakcja: PK

Rekrutacja na studia to ekscytujący, ale także wymagający i stresujący czas. Bardzo dobrze o tym wiemy i jesteśmy gotowi, by wspierać Cię na każdym kroku – przygotowaliśmy więc garść najważniejszych informacji na temat formalności związanych z procesem rekrutacji.

Harmonogram rekrutacji

Rekrutacja na studia I i II stopnia oraz jednolite magisterskie dzieli się na dwa etapy:

Etap I, prowadzony online w systemie Internetowej Rejestracji Kandydatów (IRK), po którym następuje ogłoszenie wyników rekrutacji, oraz etap II, podczas którego zakwalifikowani do przyjęcia kandydaci składają wymagane dokumenty w dziekanacie. Jest to etap obowiązkowy, gdyż zakwalifikowanie do przyjęcia na studia nie jest równoznaczne z przyjęciem na studia – by zostać przyjętym na wybrany kierunek, należy dokonać wpisu na studia.

Pamiętaj, że terminy rekrutacjinieprzekraczalne, a na niektórych kierunkach – zwłaszcza tych objętych dodatkowym egzaminem wstępnym lub rozmową kwalifikacyjną – terminy mogą się różnić. Dlatego też należy dokładnie zapoznać się z terminami podanymi w karcie kierunku w systemie IRK. 

Wszystkie szczegóły na temat przebiegu rekrutacji, wraz z tutorialem rejestracji w systemie IRK znajdziesz tutaj.

Lista rezerwowa

Jeśli w dniu ogłoszeniu wyników rekrutacji na swoim wymarzonym kierunku jesteś na liście rezerwowej, nie martw się – często zdarza się, że niektórzy spośród zakwalifikowanych do przyjęcia kandydatów nie dokonali wpisu na studia. Wówczas, lista rankingowa “przesuwa się”, i na studia zostają zakwalifikowane osoby z listy rezerwowej. Jeśli zostaniesz zakwalifikowana_y, z pewnością poinformujemy Cię o tym i poprosimy o dopełnienie niezbędnych formalności.

Jeśli obawiasz się, że nie dostaniesz się na kierunek “pierwszego wyboru”, możesz dokonać wpisu na inny, na który został_ś zakwalifikowana_y. Po dokonaniu wpisu na dany kierunek studiów istnieje możliwość złożenia rezygnacji, w przypadku, gdy dostaniesz się na kierunek “pierwszego wyboru” z listy rezerwowej.

Dodatkowe nabory

Jeżeli po zakończeniu rekrutacji pozostaną wolne miejsca na dany kierunek, możliwe jest uruchomienie kolejnego naboru. Jeśli jednak zależy Ci na dostaniu się na popularny, oblegany kierunek, koniecznie weź udział w pierwszej turze rekrutacji uruchamianej zawsze na początku czerwca. Liczbę kandydatów na jedno miejsce w latach ubiegłych możesz sprawdzić tutaj.

Progi punktowe

Żaden z naszych kierunków nie wprowadził ograniczenia w postaci minimalnej liczby punktów, dlatego też nie jesteśmy w stanie podać konkretnej liczby. Przyjęcia na studia odbywają się na podstawie list rankingowych. Jak w takim razie ocenić swoje szanse?

Po pierwsze, sprawdź, w jaki sposób przeliczane są punkty ze zdawanych przez ciebie przedmiotów maturalnych pamiętając, że rozszerzenie jest dwa razy korzystniejsze od podstawy, i wstępnie zsumuj swoje punkty.

Po drugie – zobacz, jaka jest średnia liczba kandydatów na jedno miejsce na wybranym przez Ciebie kierunku. Pamiętaj, że co roku “progi” mogą się zmieniać w zależności od liczby kandydatów oraz wyników ich matur. Im wyższa jest liczba kandydatów na jedno miejsce, tym wyższy będzie próg.

Kryteria kwalifikacji

Kryteria kwalifikacji na wybrany kierunek znajdziesz w karcie wybranego kierunku w systemie IRK, oraz na naszej stronie. Najczęściej są to trzy przedmioty zdawane na egzaminie maturalnym w części pisemnej. Wynik egzaminu na poziomie podstawowym mnoży się przez przelicznik 0,5, na poziomie rozszerzonym przez przelicznik 1. Jeżeli kandydat zdawał na maturze dany przedmiot na obu poziomach, to oczywiście pod uwagę będzie brany wynik z poziomu, który po przeliczeniu będzie najkorzystniejszy dla kandydata.

Na niektóre kierunki obowiązuje egzamin lub/i rozmowa kwalifikacyjna. Dokładnie przeczytaj wszystkie kryteria kierunku, na którym Ci zależy, i nie zapomnij o najważniejszych terminach!

Co w sytuacji, gdy w kryteriach kwalifikacji znajduje się przedmiot, którego
nie zdawał_m na maturze?

Wciąż możesz ubiegać się o przyjęcie na studia, o ile w rekrutacji brany jest pod uwagę więcej niż jeden przedmiot, i posiadasz z niego wynik. Co prawda wtedy Twój wynik będzie niższy (bo z brakującego przedmiotu uzyskasz zero punktów), ale wciąż masz szansę na kwalifikację, zwłaszcza, jeśli Twój wynik z pozostałych przedmiotów jest wystarczająco wysoki. Wyjątkiem są tylko studia, na których posiadanie wyniku z danego przedmiotu jest wymogiem formalnym.

Szczegóły dotyczące przeliczania ocen z matur znajdziesz tutaj.

Olimpiady i konkursy

Pamiętaj, że laureaci i finaliści olimpiad stopnia centralnego oraz laureaci konkursów międzynarodowych i ogólnopolskich są przyjmowani na I rok studiów stacjonarnych pierwszego stopnia i jednolitych studiów magisterskich w Uniwersytecie Śląskim w Katowicach z pominięciem postępowania kwalifikacyjnego!

Wciąż wymagana jest jednak rejestracja w systemie IRK – wejdź w zakładkę moje konto → formularze osobowe → wykształcenie → OLIMPIADY I INNE DOKUMENTY DAJĄCE ZWOLNIENIE W REKRUTACJI, uzupełnij wszystkie informacje o Twojej olimpiadzie i wgraj zaświadczenie o uzyskanym tytule w formie elektronicznej. Następnie zapisz się na wybrany kierunek studiów i wybierz odpowiednią olimpiadę lub konkurs uprawniający Cię do podjęcia studiów z pominięciem postępowania kwalifikacyjnego.

Wykaz olimpiad i uprawnień w latach 2024–2026 znajdziesz tutaj.

Wykaz konkursów i uprawnień w latach 2024–2026 znajdziesz tutaj.

Oprócz tego, sportowcy posiadający wybitne osiągnięcia sportowe ujęte w rywalizacji sportu akademickiego, zwolnieni są z postępowania kwalifikacyjnego na wybranie kierunki studiów. Dokumentem będącym podstawą do uzyskania uprawnień jest zaświadczenie wydane przez polski związek sportowy, określający rodzaj klasy sportowej, termin jej obowiązywania oraz osiągnięcia sportowe.

Jeśli możesz się pochwalić wyżej wymienionymi osiągnięciami, koniecznie sprawdź Fundusz Talentów, w ramach którego możesz otrzymać m.in. wysokie stypendium, Indywidualną Organizację Studiów (IOS), gwarantowanego miejsca w akademiku i zniżki na zakwaterowanie!

Najważniejsze informacje dla kandydatów na studia I stopnia oraz jednolite magisterskie znajdziesz na stronie https://us.edu.pl/kandydat/.

Studentka w okularach czyta książkę w tle park

return to top