Nominowani do Nagrody im. Prof. Józefa Pietera dla Nauczycielek i Nauczycieli

25.06.2024 - 14:16 aktualizacja 27.06.2024 - 12:20
Redakcja: JW

Kapituła Nagrody im. prof. Józefa Pietera wyłoniła pięciu nominowanych do Nagrody im. Prof. Józefa Pietera dla Nauczycielek i Nauczycieli!

• Marta Florkiewicz-Borkowska – nauczycielka w Szkole Podstawowej im. Karola Miarki w Pielgrzymowicach.
  • Katarzyna Kurpińska – nauczycielka w Zespole Szkół Specjalnych przy Ośrodku Terapii Nerwic dla Dzieci i Młodzieży w Orzeszu.
  • Andrzej Mazur – nauczyciel w III Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza w Katowicach.
  • Anna Mucha – nauczycielka w Niepublicznej Szkole Podstawowej “Klasa dla ASA” w Wodzisławiu Śląskim i Radlinie.
  • Grzegorz Rzeszutek – nauczyciel w I Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Smolenia w Bytomiu.

Sylwetki nominowanych

Konkurs o Nagrodę im. Profesora Józefa Pietera został ustanowiony w październiku 2022 r. z inicjatywy Rektora Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Fundacji im. Profesora Józefa Pietera, przy współpracy z Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią. Do 31 marca 2024 r. trwał etap przyjmowania zgłoszeń kandydatek i kandydatów do Nagrody, spośród których Kapituła Konkursowa wyłoniła pięć osób nominowanych. Jedna z nich zostanie laureatem bądź laureatką Konkursu i otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 20 000 złotych. Nazwisko tej osoby poznamy 14 października 2024 r. podczas uroczystej Gali Nagrody.

Nagroda im. Profesora Józefa Pietera honoruje co roku wybitną nauczycielkę bądź wybitnego nauczyciela, którzy pracują w szkole podstawowej lub ponadpodstawowej w województwie śląskim. Jest przyznawana nauczycielce bądź nauczycielowi, których praca wykazuje fundamentalne znaczenie edukacji dla rozwoju dzieci i młodzieży; którzy skutecznie dzielą się swoją miłością do wiedzy, łączą cechy i umiejętności wybitnych nauczycieli przedmiotu oraz zaangażowanych pedagogów; są otwarci, tolerancyjni i sprawiedliwi. Prezentują tym samym postawę i wartości bliskie patronowi nagrody prof. Józefowi Pieterowi.

Nagroda im. Józefa Pietera ma być impulsem do ruchu społecznego uznania dla nauczycieli. Celem jest, aby w Konkurs o Nagrodę im. Prof. Józefa Pietera zaangażowały się nie tylko środowiska szkolne, ale także społeczności lokalne, znające miejscowe grono pedagogiczne.

Całkowicie otwarta formuła zgłaszania kandydatów i kandydatek umożliwia każdemu rekomendowanie osób, które w istotny sposób wpływają na rozwój i sukcesy uczniów oraz uczennic – w edukacji, w życiu społecznym i osobistym.

Nagroda im. Profesora Józefa Pietera dla nauczycielki i nauczyciela 2023-2024 / Professor Józef Pieter Award for teachers 2023-2024