Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Panel „Live Life! Get the most of your time” w ramach ESOF2022

07.07.2022 - 12:25 aktualizacja 18.04.2023 - 12:35
Redakcja: wc-a
Tagi: Europejskie Miasto Nauki

W ramach obchodów Europejskiego Miasta Nauki 2022, którym jest Lejda, od 13 do 16 lipca 2022 roku w holenderskim mieście odbywać się będzie konferencja naukowa EuroScience Open Forum (ESOF) 2022. Jednocześnie w Katowicach – mieście przygotowującym się do przyjęcia tytułu Europejskiego Miasta Nauki 2024 – 15 lipca 2022 roku zaplanowano konferencję towarzyszącą ESOF2022 Regional Site. Spotkanie odbędzie się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Na wydarzenie obowiązuje bezpłatna rejestracja poprzez formularz zgłoszeniowy. W razie pytań można kontaktować się pod adresem: esof@us.edu.pl.

Jeden z paneli tematycznych zatytułowany „Ciesz się życiem! Wykorzystaj w pełni swój czas – Innowacje w zakresie profilaktyki chorób przewlekłych” („Live Life! Get the most of your time – Innovation in chronic disease prevention”) zorganizowały Śląski Uniwersytet Medyczny (SUM) oraz Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach (AWF). Spotkanie będzie poświęcone profilaktyce chorób przewlekłych oraz promocji postaw prozdrowotnych, pozytywnie wpływających zarówno na ogół społeczeństwa, jak i na poszczególne jednostki. 

Spotkanie zostanie podzielone na dwie części. W pierwszej, przygotowanej przez Śląski Uniwersytet Medyczny, przedstawione zostaną trzy czynniki ryzyka sprzyjające występowaniu chorób takich jak sarkopenia czy osteoporoza – mowa tu o:

  1. ładunku kwasowym w diecie ludzkiej, 
  2. dodawaniu do żywności nieorganicznego fosforu oraz 
  3. związku pomiędzy cząsteczkowym i gazowym zanieczyszczeniem powietrza a ryzykiem rozwoju sarkopenii i jej przyspieszonego postępu.

W spotkaniu uczestniczyć będą przedstawiciele Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach

  • prof. dr hab. n. med. Piotr Rozentryt,
  • dr n. med. Jolanta Malinowska-Borowska,
  • dr hab. n. o zdrowiu Grzegorz Dziubanek,
  • mgr Małgorzata Piecuch.

Z kolei w części drugiej, przygotowanej przez Akademię Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki, podjęte zostaną trzy tematy związane z aktywnością fizyczną, która ma bezpośredni wpływ na zdrowie zarówno dzieci, jak i osób starszych.

  1. Ninanki GO! to siedem schematów ruchowych składających się na program edukacyjny dla dzieci w wieku 4–10 lat. Projekt Ninanki przedstawia świat zwierząt, gdzie ruch jest częścią ich biologicznych potrzeb, podobnie jak w przypadku dzieci i młodzieży. Rozpoznawanie zwierząt poprzez ich charakterystyczny sposób poruszania się pozwala dzieciom na poznanie podstawowych zasad ruchu w przystępny sposób, a specjalnie dobrany program aktywności sportowych pozytywnie wpłynie na ich rozwój fizyczny i emocjonalny.
  2. Nowe technologie w kontrolowaniu aktywności fizycznej. Dostarczenie wymaganej przez organizm energii poprzez aktywność fizyczną jest kluczowe dla zachowania samowystarczalności i zdrowia. Jednocześnie można zaobserwować coraz większą liczbę osób cierpiących z powodu zaburzeń przemiany węglowodanów, wysokiego ciśnienia krwi oraz chorób sercowych. W ostatnich latach coraz bardziej popularne stają się urządzenia do monitorowania naszej aktywności fizycznej.
  3. Innowacje w zakresie diagnozy wad postawy osób starszych. Utrzymanie prawidłowej postawy ciała jest jedną z najbardziej niedocenionych aktywności, które można wykonywać każdego dnia. Niestety inwolucyjne (zanikowe) procesy fizjologiczne zachodzące w układzie nerwowym wraz z wiekiem, takie jak osłabienie siły mięśni, propriocepcja i zaburzenia widzenia wpływają negatywnie na zdolność utrzymania prawidłowej postawy ciała. Skutkuje to pogorszeniem równowagi ciała wraz z wiekiem. Wielokrotnie wykazano, że zła równowaga jest czynnikiem ryzyka upadków. Niezamierzone upadki osób powyżej 65. roku życia stanowią coraz większy problem i są główną przyczyną zgonów związanych z urazami. Wczesne rozpoznanie zaburzeń równowagi i ich odpowiednia interpretacja może zapobiec upadkom prowadzącym do urazów, a w konsekwencji do utraty samodzielności.

W spotkaniu udział wezmą:

  • dr hab. Kajetan Słomka (AWF),
  • dr hab. Krzysztof Ficek (AWF),
  • dr Justyna Michalska (AWF),
  • dr Petr Stastny (Uniwersytet Karola w Pradze, Czechy).

 

Więcej informacji na temat konferencji znajduje się na stronie wydarzenia. Pełen program konferencji w Katowicach sprawdzić można na stronie ESOF2022. Rejestracja jest bezpłatna i można jej dokonać za pomocą formularza zgłoszeniowego.

Grupka ludzi ćwiczących podskoki na betonie. Słoneczny dzień, wokół ulicy drzewa

fot. Gabin Vallet | Unsplash

Grafika promująca wydarzenie w języku angielskim. W lewym górnym rogu tytuł wydarzenia. Po prawej lokalizacja wydarzenia: Międzynarodowe Centrum Kongresowe, Ball Room A+B, godz. 17.15–18.30, 15 lipca 2022 roku. Po prawej logo ESOF 2022. W dolnym rzędzie zdjęcia czterech uczestników spotkania: Małgorzata Piecuch, Jolanta Malinowska-Borowska, Piotr Rozentryt, Grzegorz Dziubanek
return to top