40. rocznica ogłoszenia stanu wojennego

13.12.2021 - 13:21 aktualizacja 13.12.2021 - 15:14
Redakcja: OO

Dzisiaj 13 grudnia 2021 roku mija 40. rocznica ogłoszenia stanu wojennego przez generała Wojciecha Jaruzelskiego. Władzę w Polsce objęła wówczas Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego (WRON). Uniwersytet Śląski był jedyną uczelnią w kraju, gdzie zostali internowani urzędujący, po legalnym wyborze, rektor prof. August Chełkowski i prorektor prof. Irena Bajerowa. Łącznie zostało relegowanych i internowanych blisko 100 osób z Uniwersytetu Śląskiego.

Z okazji rocznicy ogłoszenia stanu wojennego „Gazeta Uniwersytecka UŚ” opublikowała wspomnienia uczestników i świadków tego czasu – pracowników i studentów Uniwersytetu Śląskiego. Artykuł pt. „Wrócimy silniejsi” dostępny jest na stronie: gazeta.us.edu.pl. Zapraszamy także do zapoznania się z tekstem pt. „Cena wolności | 40. rocznica ogłoszenia stanu wojennego”.

widok na ulicę

Stan wojenny w Polsce | fot. Julo, CC0, Wikimedia Commons