Absolwenci UŚ laureatami Paszportów „Polityki”

20.01.2022 - 12:31 aktualizacja 22.01.2022 - 13:06
Redakcja: OO
Tagi: nagrody

Po raz dwudziesty dziewiąty przyznane zostały Paszporty „Polityki”. To jedna z najbardziej prestiżowych nagród w dziedzinie kultury. Wyróżnienia wręczane są przez tygodnik „Polityka” w siedmiu kategoriach: film, literatura, teatr, sztuki wizualne, muzyka poważna, muzyka popularna i kultura cyfrowa. Wśród tegorocznych laureatów znaleźli się absolwenci Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

W kategorii teatr nagrodę otrzymał Dominik Strycharski – kompozytor, wokalista, flecista, improwizator i performer, absolwent obecnego Wydziału Sztuki i Nauk o Edukacji UŚ. Wyróżnienie przyznano „za muzyczne fonosfery, które nie tylko wyznaczają puls i oddają atmosferę spektakli, ale są jednymi z ich bohaterów i scenicznymi partnerami dla aktorów i aktorek”.

W kategorii film natomiast nagrodzono reżyserkę i scenarzystkę Aleksandrę Terpińską – absolwentkę Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego UŚ, autorkę filmu fabularnego „Inni ludzie” na podstawie książki Doroty Masłowskiej. Wyróżnienie otrzymała „za boleśnie prowokacyjne spojrzenie na złożoną polską rzeczywistość, za pasję i odwagę łamania gatunkowych stereotypów oraz wybitne umiejętności reżyserskie”.

Uroczysta gala wręczenia nagród odbyła się 18 stycznia 2022 roku. Pełna lista laureatów dostępna jest na stronie: www.polityka.pl.

fotele w teatrze / seats in the theatre

fot. Unsplash