Absolwentka UŚ w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Zabezpieczenia Społecznego

Redakcja: AK, Sekcja Prasowa UŚ
Prof. Gertruda Uścińska w trakcie wykładu
Prof. Gertruda Uścińska. fot. Julia Agnieszka Szymala

Prof. Gertruda Uścińska, absolwentka Uniwersytetu Śląskiego wzięła udział w Światowym Forum Zabezpieczenia Społecznego, zorganizowanym przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Zabezpieczenia Społecznego (ISSA), gdzie ponownie została wybrana na trzyletnią kadencję członka Biura ISSA. Do zadań realizowanych w tej jednostce należą m.in. wyznaczanie priorytetów dla organizacji, a także nadzorowanie realizacji programu działań, wykonania budżetu i działalności komisji technicznych.

Jednocześnie decyzją członków biura prof. Gertruda Uścińska została wybrana na przewodniczącą Komitetu Sterującego Komisji Technicznej ISSA ds. ubezpieczeń z tytułu starości, niezdolności do pracy i śmierci żywiciela (TC Pensions), która jest najważniejszą spośród 13 komisji powołanych w ramach ISSA. Jej zadaniem jest wypracowanie rozwiązań stanowiących odpowiedź na wyzwania związane ze starzeniem się społeczeństw oraz nowymi oczekiwaniami społecznymi wobec państwa. Z kolei decyzją europejskich członków Biura Zarządu ISSA została wybrana na członka Komitetu Sterującego Europejskiej Sieci ISSA (IEN), którego celem jest wsparcie działań organizacji na poziomie regionalnym.

Prof. Uścińska jest pierwszą Polką powołaną do kierowania najważniejszym obszarem zabezpieczenia społecznego, zwłaszcza sprawami emerytalnymi w skali międzynarodowej. Obecnie pełni fukcję prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Wydarzenie trwało od 14 do 16 października 2019 roku w Brukseli. ISSA to organizacja zrzeszającą 350 narodowych instytucji zabezpieczenia społecznego z ponad 150 państw, której celem jest promowanie najwyższych standardów administracyjnych.