Dr hab. Marta Tomczok, prof. UŚ laureatką stypendium Marszałka Województwa Śląskiego

17.06.2022 - 12:27 aktualizacja 17.06.2022 - 16:11
Redakcja: OO
Tagi: nagrody

Dr hab. Marta Tomczok, prof. UŚ z Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach otrzymała stypendium Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury na przygotowanie publikacji eseistyczno-fotograficznej pt. „Ostatnia tona. Upamiętnianie węgla jako dobra natury i kultury”.

Stypendia przyznawane są od 2002 roku osobom zajmującym się twórczością artystyczną, upowszechnianiem i ochroną dóbr kultury na rzecz województwa śląskiego. W tym roku otrzymało je 20 osób. Wysokość jednego stypendium wynosi 10 000 zł.

Dr hab. Marta Tomczok, prof. UŚ – badaczka Zagłady i jej odniesień kulturowych, redaktor naczelna rocznika „Narracje o  Zagładzie”. Interesuje się wpływem nowych metodologii na studia o Zagładzie i innych ludobójstwach, refleksją krytyczną nad estetykami uznanymi za minione (postmodernizm), nowym animizmem oraz historią środowiskową węgla.

otwarta książka/open book