Dr Magdalena Christ, Katarzyna Więcek-Jakubek | Aktywności dla dzieci, cz. 1

31.03.2020 - 12:13 aktualizacja 14.04.2020 - 08:07
Redakcja: AJS

|dr Magdalena Christ | Katarzyna Więcek-Jakubek|

Dzieci w wieku przedszkolnym uczą się poprzez zabawę. Często potrafią stworzyć „coś z niczego”. Świetnie sprawdzają się działania plastyczne z użyciem opakowań po różnych produktach: rolek po papierze toaletowym, guzików, makaronu itp., z których można tworzyć np. budowle małe i duże, biżuterię, instrumenty. Zgromadźmy bądź wybierzmy z dziećmi materiały dostępne w domu i pozwólmy działać ich wyobraźni.

Pamiętajmy również o tym, że nie możemy oczekiwać od dzieci w wieku przedszkolnym długiego zajęcia się tzw. zabawami „stolikowymi”. Dzieci potrzebują ruchu, więc dobrym pomysłem są także różnego rodzaju tory przeszkód, które mogą same stworzyć czy też tańce w strojach, które same przygotują. Ważne, aby w tym czasie być dostępnym dla dzieci, zainteresować się tym, co stworzyły i co chcą nam pokazać. Istotne jest także docenienie ich twórczości, pochwalenie za pomysłowość, oryginalność, wytrwałość oraz za to, że potrafiły się same sobą zająć i były samodzielne.

Pomysły na aktywności domowe:

1. Gry edukacyjne;
    2. Kolorowanki, malowanki;
    3. Kreatywne zabawy w domu;
    4. Masy plastyczne i sensoryczne do zrobienia w domu;
    5. Zabawy dla dzieci – blog prowadzony przez absolwentkę Uniwersytetu Śląskiego.

Twórczość dziecięca, odbicia dłoni i rysunki

Aktywności dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym (klasy 13)

Dzieci w wieku wczesnoszkolnym potrafią już nieco dłużej skupić uwagę na podejmowanych działaniach – pod warunkiem, że są dla nich atrakcyjne. Chętnie angażują się w to, co je interesuje, lubią doświadczać i analizować – w ten sposób poznają otoczenie. Warto dać dziecku kilka propozycji aktywności do wyboru.

Garść inspiracji na spędzanie czasu w domu:

1. Bajki przyrodnicze pt. „Życie lasu”;
    2. Eksperymenty dla przedszkolaków;
    3. Gry i zabawy przyrodnicze;
    4. Matematyczne zoo;
    5. Zabawki do zrobienia samemu lub z dzieckiem.

Aktywności dla dzieci z klas 48 szkoły podstawowej

Potrzeby w zakresie aktywności i zainteresowania dzieci z klas 4–8 szkoły podstawowej mogą być bardzo zróżnicowane. Im dziecko starsze, tym dłuższy czas koncentracji na wykonywanych czynnościach. Tutaj także sprawdzić może się zróżnicowana oferta zajęć, aby dzieci mogły spędzić czas robiąc to, co lubią lub próbując czegoś zupełnie nowego.

Propozycje:

1. Elementarz młodego kinomana;
    2. Gry planszowe do wydruku;
    3. Konkurs plastyczny „Jak wygląda muzyka”;
    4. Rysowanie emocji;
    5. Wideolekcje z matematyki.

Dziecko malujące dłońmi
Fot. materiały własne Katarzyny Więcek-Jakubek

Sprawdzone wydawnictwa dla dzieci

Dobra książka bawi, uczy i rozwija czytelników w każdym wieku. Spośród wydawnictw publikujących książki dla najmłodszych proponujemy kilka przykładowych, w których zaczytują się nasze dzieci:

• Adamada,
  • Babaryba,
  • Dwie Siostry,
  • Nasza Księgarnia,
  • Mamania,
  • Muchomor,
  • Polarny Lis,
  • SAM,
  • Tatarak,
  • ZAKAMARKI,
  • Zielona Sowa.

Zachęcamy również do korzystania z bajek terapeutycznych, które pomagają dzieciom zmierzyć się z różnymi wyzwaniami, jakie napotykają w życiu. Do rozmów na temat aktualnej sytuacji proponujemy elektroniczną wersję książki pt. „Masz tę moc!” wydanej przez Wydawnictwo Olesiejuk. Bezpłatną publikację można pobrać na stronie: www.wydawnictwoolesiejuk.pl/ksiazka-elektroniczna-o-koronawirusie-dla-dzieci.

Kultura online dla dzieci

Ciekawą propozycją na twórcze spędzenie czasu w domu jest skorzystanie z internetowej oferty wydarzeń kulturalnych. Kilka przykładowych aktywności multimedialnych dla najmłodszych:

Dziecko z książką
Fot. materiały własne Katarzyny Więcek-Jakubek