3. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE

17.12.2018 - 12:35, aktualizacja 05.11.2019 - 11:10
Redakcja: admin

Różnorodne pokazy, ciekawe eksperymenty, stoiska tematyczne, wystawy, prezentacje i wykłady ze wszystkich obszarów wiedzy – to wszystko składa się na program Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE, którego trzecia już edycja rozpocznie się w styczniu 2019 roku. Największe w południowej Polsce wydarzenie naukowe organizują śląskie uczelnie wraz z Miastem Katowice, a hasłem przewodnim tego niezwykłego przedsięwzięcia będzie „Energia”.

3. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE zaplanowany został od 12 do 14 stycznia, a poprzedzi go VIII Noc Biologów na Uniwersytecie Śląskim, która odbędzie się 11 stycznia.

Oficjalna inauguracja festiwalu rozpocznie się w sobotę 12 stycznia o godz. 19.00 w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach. Poprowadzi ją dr Tomasz Rożek – absolwent Uniwersytetu Śląskiego i jeden z najbardziej rozpoznawalnych dziennikarzy naukowych w Polsce. Dla uczestników spotkania przygotowano widowisko z eksperymentami, podczas którego będą mogli przekonać się, jak postrzega muzykę fizyk, a jak psycholog. Pokazom i rozmowie dr. Tomasza Rożka z dr Marią Chełkowską towarzyszyć będą muzycy oraz chórzyści. W programie inauguracji przewidziano również

• rozmowę z gościem specjalnym – astronautką NASA Nicole Stott,
  • prezentację muzyczno-wizualną projektu CallTrain MO4/HG4 przygotowaną przez prof. Mariana Oslislo z katowickiej ASP oraz towarzyszących mu muzyków,
  • a także wręczenie Śląskich Nagród Naukowych.

Aby zdobyć bezpłatną wejściówkę na wydarzenia w Teatrze Śląskim, wystarczy się zarejestrować na stronie internetowej ŚFN. Liczba miejsc jest ograniczona.

Grafika promująca Śląski Festiwal Nauki Katowice

W kolejnych dniach 13 i 14 stycznia Śląski Festiwal Nauki KATOWICE przeniesie się do Międzynarodowego Centrum Kongresowego, w którym na publiczność czekać będą główne atrakcje święta nauki, czyli pokazy, doświadczenia, wystawy, prezentacje i wykłady ze wszystkich obszarów wiedzy: nauk ścisłych, przyrodniczych, technicznych, humanistycznych i społecznych, medycyny i zdrowia, a także sztuki. Nowością trzeciej edycji jest strefa kosmiczna, a jednym z jej elementów będą pokazy łazików marsjańskich. Do dyspozycji dostępne będą również strefa sportu oraz strefa e-sportu, a także strefa dziecka, w której profesjonalni opiekunowie oraz animatorzy zajmą się najmłodszymi uczestnikami festiwalu. Absolutną nowością jest strefa laserowych pokazów naukowych, przygotowanych przez Uniwersytet Lund ze Szwecji.

Łącznie na program 3. Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE składa się ponad sto pięćdziesiąt stanowisk pokazowych, dziesiątki wykładów, warsztatów i spotkań z interesującymi ludźmi ze świata nauki (i nie tylko). Spotkania odbywać będą się w sali wielofunkcyjnej, na scenie głównej, w salach audytoryjnych oraz wykładowych.

Tegoroczna edycja festiwalu to także liczne grono gości specjalnych

W programie nie mogło zabraknąć również strefy OFF Science z Przeglądem Garażowych Wynalazków. Wynalazcy i amatorscy konstruktorzy nowatorskich rozwiązań technicznych, których propozycje uzyskały pozytywną opinię komisji eksperckiej, zaprezentują się festiwalowej publiczności w strefie OFF Science już 13 stycznia. Wezmą ponadto udział w plebiscycie na najbardziej inspirujący wynalazek. W Przeglądzie Garażowych Wynalazków zostaną wręczone tym razem aż trzy nagrody: nagroda publiczności ŚFN, nagroda komisji oraz nagroda czytelników „Dziennika Zachodniego”.

Wstęp na Śląski Festiwal Nauki KATOWICE jest bezpłatny. Udział w niektórych wydarzeniach wymaga wcześniejszej rejestracji. Podpowiedzi, jak pomyślnie ją przejść, a także wszystkie potrzebne formularze, są dostępne na stronie www.slaskifestiwalnauki.pl w zakładce „Dla odwiedzających”.

Harmonogram:

Rejestracja:

Spot promujący trzecią edycję festiwalu:

Liderem 3. Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE jest Uniwersytet Śląski w Katowicach, miastem gospodarzem są Katowice, a współgospodarzem – Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.

Współorganizatorami wydarzenia są: Politechnika Śląska, Śląski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. J. Długosza w Częstochowie, Akademia Wychowania Fizycznego im. J. Kukuczki w Katowicach oraz Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach. Partnerem instytucjonalnym festiwalu jest Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. Głównym partnerem technologicznym jest Concept Music Art Sp. z o.o. Sponsorami strategicznymi przedsięwzięcia są PGNiG i PKO Bank Polski. Sponsorami są również Fujitsu Technology Solutions, Grupa Mokate, JAS-FBG S.A. Partnerami: Danone Sp. z o.o., Biuro Podróży Altamira S.C., Bank Pekao SA oraz Koleje Śląskie Sp. z.o.o., a partnerem wspierającym – Katowickie Wodociągi SA.

3. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE jest objęty patronatem honorowym: Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwa Energii, Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, Ministerstwa Sportu i Turystyki, Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Marszałka Województwa Śląskiego, Polskiej Agencji Kosmicznej POLSA, Narodowego Centrum Nauki, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Narodowego Centrum Badań Jądrowych, Urzędu Patentowego RP, European Space Foundation, prezydenta Katowic, prezydenta Gliwic, prezydenta Sosnowca, prezydenta Chorzowa, prezydenta Częstochowy oraz burmistrza Cieszyna.

Patronat medialny nad 3. Śląskim Festiwalem Nauki KATOWICE objęli: „Dziennik Zachodni”, „Nasze miasto”, „Gazeta Wyborcza”, „Charaktery”, „Gość Niedzielny”, PAP Nauka w Polsce, TVP3 Katowice, Radio Katowice, Radio Piekary, Radio Bielsko, Radio eM.

Napisali o tym: