94. spotkanie Klubu Myśli Ekologicznej

15.10.2024 - 11:09, aktualizacja 15.10.2024 - 11:17
Redakcja: K.S

22 października 2024 roku w Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie„ (ul. Parkowa 25) odbędzie się 94. spotkanie Klubu Myśli Ekologicznej pt. „Siła płynie z ziemi”.

Zaproszoną gościnią będzie Małgorzata Lebda – autorka sześciu książek poetyckich, w tym nagradzanych tomów Matecznik i Sny uckermärkerów (Nagroda Literacka Gdynia 2019). Ostatni tom zatytułowany „Mer de Glace” (Wydawnictwo Warstwy, 2021) zdobył nagrodę im. Wisławy Szymborskiej (2022). Jej książki ukazały się w przekładzie na języki: czeski, włoski, serbski, ukraiński, słoweński, duński, rumuński. Wykładowczyni na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Powieść „Łakome” jest jej debiutem prozatorskim, została sprzedana do czterech krajów, trwają prace nad adaptacją filmową. Książka znalazła się w finale nagrody Nike (2024) oraz Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus (2024), została nagrodzona Nagrodą „Odkrycia Empiku”, Literacką Nagrodą Wielkopolskich Czytelników oraz otrzymała nominację do Nagrody Conrada. Ultramaratonka – we wrześniu 2021 roku pokonała, biegnąc, dystans 1113 kilometrów wzdłuż najdłuższej polskiej rzeki Wisły, realizując aktywistyczno-poetycki projekt „Czytanie wody”. Dorastała w beskidzkiej wsi.

Wydarzenie będzie również transmitowane online na kanale YouTube oraz fanpejdżu Facebook.

Rozmowę z gościnią poprowadzą prof. dr hab. Piotr Skubała z Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego oraz dr Ryszard Kulik z Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot.

Kontakt z widzami zapewnia Barbara Wojtaszek – prezeska Fundacji Klub Myśli Ekologicznej, polonistka i anglistka, edukatorka ekologiczna, aktywistka Śląskiego Ruchu Klimatycznego.

grafika wydarzenia