Pamiętacie chór dziecięcy z utworu Pink Floyd, który skandował, że nie potrzebuje kontroli myśli i mrocznego sarkazmu w klasie? W eseju „A jeśli nie trzeba się uczyć…” prof. Tadeusz Sławek przedstawił swoją wizję edukacji jako podróży wolnej od schematów, przeciwko którym protestowali w piosence małoletni uczniowie. Wkrótce opowie o niej w ramach Sceny Premier Naukowych.
Burze i niepokoje naszych czasów nie omijają sfery edukacyjnej. Wciąż w pamięci mamy powszechny strajk nauczycieli sprzed kilku lat, a w przestrzeni publicznej toczą się zaciekłe dyskusje na temat kształtu polskiego szkolnictwa, sposobu nauczania historii, czy choćby listy lektur obowiązkowych.
W obliczu tych sporów tym bardziej znaczący staje się głos prof. Tadeusza Sławka, literaturoznawcy, poety i tłumacza, rektora Uniwersytetu Śląskiego w latach 1996-2002. W jego ujęciu edukacja to wyruszenie w drogę, która nie dąży do realizacji ściśle wyznaczonego celu; staje się celem samym w sobie. Nauczyciel zaś nie może stać się kolejną cegłą w murze – powinien sprawić, aby owa wędrówka była jak najbardziej atrakcyjna dla uczniów, odzwierciedlała ich życie i odpowiadała na ich zainteresowania, a także uczyła stawiania pytań.
To właśnie „między jednym pytaniem a drugim” mieści się – według prof. Sławka – przestrzeń uniwersytetu. Przestrzeń, która zakłada ciągłe stawianie pytań, bowiem uzyskane odpowiedzi należy traktować jako początek dalszych poszukiwań. Pytanie zawsze powinno pozostać w jakimś stopniu otwarte, gdyż „kształcenie (się) to rezygnacja z wszelkiego zamknięcia” i burzenie przejściowych porządków, które „jeszcze wczoraj wydawały mi się tak trwałe i pewne”.
Traktując powyższe refleksje jako punkt wyjścia do dalszej rozmowy na temat edukacji, już dziś zapraszamy na zdalne spotkanie z prof. Tadeuszem Sławkiem w ramach Sceny Premier Naukowych Uniwersytetu Śląskiego, które odbędzie się 21 kwietnia o godzinie 18.00.
Rozmowę poprowadzi Ewa Niewiadomska, dziennikarka Polskiego Radia Katowice.
Zachęcamy także do zapoznania się z esejem prof. Tadeusza Sławka pt. „A jeśli nie trzeba się uczyć…”, dostępnym do kupienia na stronie wydawnictwa Uniwersytetu Śląskiego.
Wydarzenie będzie transmitowane na Facebooku oraz na uniwersyteckim kanale YouTube.