Czy potrzebujemy edukacji? – spotkanie z prof. Tadeuszem Sławkiem

13.04.2022 - 11:35, aktualizacja 13.04.2022 - 12:22
Redakcja: RJ
Tagi: Scena Premier Naukowych

Pamiętacie chór dziecięcy z utworu Pink Floyd, który skandował, że nie potrzebuje kontroli myśli i mrocznego sarkazmu w klasie? W eseju „A jeśli nie trzeba się uczyć…” prof. Tadeusz Sławek przedstawił swoją wizję edukacji jako podróży wolnej od schematów, przeciwko którym protestowali w piosence małoletni uczniowie. Wkrótce opowie o niej w ramach Sceny Premier Naukowych.

Burze i niepokoje naszych czasów nie omijają sfery edukacyjnej. Wciąż w pamięci mamy powszechny strajk nauczycieli sprzed kilku lat, a w przestrzeni publicznej toczą się zaciekłe dyskusje na temat kształtu polskiego szkolnictwa, sposobu nauczania historii, czy choćby listy lektur obowiązkowych.

W obliczu tych sporów tym bardziej znaczący staje się głos prof. Tadeusza Sławka, literaturoznawcy, poety i tłumacza, rektora Uniwersytetu Śląskiego w latach 1996-2002. W jego ujęciu edukacja to wyruszenie w drogę, która nie dąży do realizacji ściśle wyznaczonego celu; staje się celem samym w sobie. Nauczyciel zaś nie może stać się kolejną cegłą w murze – powinien sprawić, aby owa wędrówka była jak najbardziej atrakcyjna dla uczniów, odzwierciedlała ich życie i odpowiadała na ich zainteresowania, a także uczyła stawiania pytań.

To właśnie „między jednym pytaniem a drugim” mieści się – według prof. Sławka – przestrzeń uniwersytetu. Przestrzeń, która zakłada ciągłe stawianie pytań, bowiem uzyskane odpowiedzi należy traktować jako początek dalszych poszukiwań. Pytanie zawsze powinno pozostać w jakimś stopniu otwarte, gdyż „kształcenie (się) to rezygnacja z wszelkiego zamknięcia” i burzenie przejściowych porządków, które „jeszcze wczoraj wydawały mi się tak trwałe i pewne”.

Traktując powyższe refleksje jako punkt wyjścia do dalszej rozmowy na temat edukacji, już dziś zapraszamy na zdalne spotkanie z prof. Tadeuszem Sławkiem w ramach Sceny Premier Naukowych Uniwersytetu Śląskiego, które odbędzie się 21 kwietnia o godzinie 18.00.

Rozmowę poprowadzi Ewa Niewiadomska, dziennikarka Polskiego Radia Katowice.

Zachęcamy także do zapoznania się z esejem prof. Tadeusza Sławka pt. „A jeśli nie trzeba się uczyć…”, dostępnym do kupienia na stronie wydawnictwa Uniwersytetu Śląskiego.

Wydarzenie będzie transmitowane na Facebooku oraz na uniwersyteckim kanale YouTube.

Plakat promujący spotkanie z prof. Tadeuszem Sławkiem w ramach Sceny Premier Naukowych