Do 10 lipca 2019 roku trwa rekrutacja na studia na Uniwersytecie Śląskim. Uczelnia w roku akademickim 2019/2020 przygotowała bogatą ofertę edukacyjną, która umożliwi studentom nie tylko rozwijanie pasji i zainteresowań, lecz także odnalezienie się na rynku pracy. Kandydaci mogą wybierać spośród wielu kierunków i specjalności z zakresu nauk humanistycznych, społecznych, ścisłych, przyrodniczych, technicznych oraz sztuki, a na osoby o zainteresowaniach wykraczających poza tradycyjne ramy kształcenia czekają indywidualne studia międzydziedzinowe. Studenci będą mieli również możliwość rozwijania swoich zainteresowań w licznych kołach naukowych, stowarzyszeniach, organizacjach studenckich czy mediach akademickich. Uniwersytet Śląski prowadzi studia w czterech miastach województwa śląskiego: Katowicach, Chorzowie, Sosnowcu i Cieszynie.
U-kierunkuj się!
Z myślą o kandydatach Uniwersytet Śląski udostępnił internetowy quiz „U-kierunkuj się”. Osoby zainteresowanie podjęciem studiów na Uniwersytecie Śląskim mogą odpowiedzieć na kilkanaście pytań, aby następnie otrzymać listę wyselekcjonowanych kierunków. Aplikacja, która dostępna jest na stronie: www.ukierunkujsie.us.edu.pl, ma charakter wyłącznie poglądowy.
IRK – logowanie od 3 czerwca 2019 roku
Internetowa Rejestracja Kandydatów (IRK) na studia w roku akademickim 2019/2020, która obejmuje prowadzone w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym studia pierwszego i drugiego stopnia oraz jednolite magisterskie, rozpocznie się 3 czerwca 2019 roku o godz. 12.00. Rejestracja podstawowa prowadzona będzie do 10 lipca do godz. 23.59. Szczegółowe informacje dotyczące rekrutacji dostępne są na stronach:
- www.us.edu.pl,
- system IRK,
- katalog kierunków i kryteria przyjęć,
- przebieg rekrutacji i wymagane dokumenty.
Nowości edukacyjne
Uniwersytet Śląski rozszerza ofertę edukacyjną, uruchamiając co roku nowe kierunki i specjalności odpowiadające na potrzeby rynku pracy i oczekiwania pracodawców, a także stwarzające możliwości rozwoju zainteresowań uczniów szkół ponadgimnazjalnych i studentów.
Wśród nowych kierunków w tym roku dostępne będą:
- logopedia – studia I stopnia stacjonarne,
- polityki miejskie i doradztwo publiczne – stacjonarne oraz niestacjonarne studia II stopnia,
- pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna – stacjonarne oraz niestacjonarne studia jednolite magisterskie,
- pedagogika specjalna – stacjonarne oraz niestacjonarne studia jednolite magisterskie,
- International Business Law and Arbitration – studia II stopnia stacjonarne, studia w języku angielskim,
- creative managment in new media – studia II stopnia stacjonarne, studia w języku angielskim (nabór zostanie uruchomiony po uzyskaniu zgody Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego).
W ofercie edukacyjnej znalazły się również nowe specjalności:
- filologia romańska, specjalność: język francuski od podstaw z programem tłumaczeniowym i językiem specjalistycznym – studia I stopnia stacjonarne,
- pedagogika osób niepełnosprawnych, specjalność: surdopedagogika i edukacja plastyczna – studia II stopnia stacjonarne,
- filozofia, specjalność: filozofia nowych mediów i komunikacji – stacjonarne oraz niestacjonarne studia I stopnia,
- filozofia, specjalność: studia filozoficzne – studia II stopnia stacjonarne,
- pedagogika osób niepełnosprawnych z arteterapią, specjalność: surdopedagogika z arteterapią – studia II stopnia niestacjonarne.
Ponadto powstaną nowe formy studiów: kognitywistyka prowadzona będzie również na poziomie stacjonarnych i niestacjonarnych studiów II stopnia, a kierunek mikro- i nanotechnologia – na poziomie studiów I stopnia.
Fanpage Rekrutacja UŚ
Z myślą o przyszłych studentach Uniwersytet Śląski uruchomił w 2015 roku fanpage Rekrutacja UŚ na Facebooku, gdzie można znaleźć bieżące informacje na temat rekrutacji oraz zadawać pytania.
Punkt informacyjny dla kandydatów
Kandydaci, którzy mają pytania związane z rekrutacją, mogą odwiedzić punkt informacyjny zlokalizowany w rektoracie Uniwersytetu Śląskiego (Katowice, ul. Bankowa 12, pokój nr 10) – czynny od poniedziałku do piątku w godz. od 7.30 do 15.30. Osobom mającym problem z rejestracją w systemie IRK pracownicy Działu Kształcenia oferować będą pomoc oraz otwarty dostęp do stanowisk komputerowych.