Dzień Dawcy Szpiku na Uniwersytecie Śląskim

20.11.2017 - 14:01, aktualizacja 05.11.2019 - 11:11
Redakcja: admin

Od 4 do 6 grudnia 2017 roku na trzech wydziałach Uniwersytetu Śląskiego: Wydziale Nauk Społecznych, Wydziale Pedagogiki i Psychologii oraz Wydziale Prawa i Administracji, a także w Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej odbywać się będzie akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku i komórek macierzystych w ramach programu studenckiego „Helpers Generation” – projektu koordynowanego przez fundację DKMS. Jego celem jest zaangażowanie społeczności akademickiej w walkę z nowotworami krwi poprzez edukację oraz inicjowanie akcji rejestracji. W ramach poprzednich inicjatyw skierowanych do studentów z całej Polski na uczelniach zarejestrowano ponad 95 000 potencjalnych dawców, spośród których już ponad 450 podarowało potrzebującym pacjentom szansę na życie.

Podczas akcji Fundacji DKMS Polska wszystkie zdrowe osoby w wieku od 18 do 55 lat mogą bezpłatnie zarejestrować się w bazie potencjalnych dawców komórek macierzystych i szpiku kostnego. Zajmuje to tylko chwilę i polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka.

Szczegółowe informacje oraz harmonogram wydarzenia dostępne są na stronie fundacji DKMS oraz na Facebooku.