Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Dzień Otwarty z Uniwersytetem Śląskim

24.10.2024 - 11:24, aktualizacja 31.10.2024 - 10:13
Redakcja: katarzynasuchanska

W czwartek, 21 listopada 2024 roku od godziny 8.50 będzie się odbywał Dzień Otwarty z Uniwersytetem Śląskim. Wydarzenie odbędzie się na Wydziale Nauk Ścisłych i Technicznych w Chorzowie (ul. 75 Pułku Piechoty 1a).

Podczas Dnia Otwartego przyszłe osoby studiujące będą mogły zwiedzić wydziałowe laboratoria, wysłuchać wykładów popularnonaukowych i dowiedzieć się więcej o ofercie edukacyjnej każdego wydziału. Będzie to doskonała okazja do rozmowy z przedstawicielami samorządu studenckiego i kół naukowych. Organizatorzy chętnie odpowiedzą na pytania związane z procesem rekrutacji, kryteriami przyjęć i oferowanymi przez uniwersytet programami stypendialnymi.

Program wydarzenia

8.50–9.00 – powitanie przez władze wydziału,

9.00–9.30 – „O co chodzi w nauce” – prof. dr hab. Robert Musioł z Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych:
O co chodzi z ta całą nauką? Wiemy wszyscy, że nauka i naukowcy się czasem przydają. Dzięki nim mamy komputery, samoloty, smartfony i wiemy co jest po drugiej stronie księżyca. Wiadomo o nich też, że są nieco szaleni, oderwani od zwykłego życia i kiepsko opłacani. Ale co oni tak naprawdę robią? Jak robi się naukę i co z tego może się przydać zwykłemu człowiekowi? W trakcie wykładu zostaną omówione zasady metody naukowej i jej wykorzystanie w badaniach. Znajdziemy odpowiedź jak zostać naukowcem i co wtedy można robić a czego absolutnie nie należy. Przekonamy się, że naukowcy; tak jak wszyscy; popełniają błędy i zobaczymy w jaki sposób potrafią te błędy „ogarnąć”. Zrozumiemy dlaczego nauka działa i czym wyróżnia się spośród innych przedmiotów ludzkiej działalności. Przede wszystkim zaś, nauczymy się wykorzystywać metodę naukową w codziennym życiu.

9.30–10.00 – „Ochrona twórczości współczesnej i ludowej – o relacjach między sztuką, a prawem autorskim” –  dr Łukasz Maryniak z Wydziału Prawa i Administracji:
Prawo autorskie w sposób intuicyjny kojarzy się ze sztuką. Istotnie, głównym celem prawa autorskiego jest ochrona interesów majątkowych i osobistych twórców (autorów). W rzeczywistości jednak nie wszystkie wytwory, które potocznie nazwalibyśmy „dziełami sztuki”, będą chronione prawem autorskim. W trakcie wykładu omówione zostaną wybrane, szczególne rodzaje twórczości, np.: twórczość zwierząt, twórczość sztucznej inteligencji, sztuka kontrowersyjna i obrazoburcza, sztuka ludowa oraz ich relacja do przepisów prawa autorskiego.

10.00–10.30 – „Ditko, kania, bobo – czego się bali nasi dziadkowie jak byli dziećmi” – dr hab. Anna Drożdż z Wydziału Sztuki i Nauk o Edukacji:
Celem prezentacji jest przybliżenie wybranych sposobów, za pomocą których w przeszłości wychowywano, dyscyplinowano i tłumaczono świat dzieciom wiejskim.
W tym celu dość  często posługiwano się figurą demona (choć  nie zawsze, bo dzieci obawiały się także niektórych zwierząt i ludzi). Ludność  wiejska dysponowała bogatymi zasobami wyobrażeń przedstawiających owe istoty. W oparciu o narracje i wspomnienia osób starszych zostaną przybliżone postaci, których wygląd lub działanie przerażały najmłodszych mieszkańców wsi. Z reguły były to istoty zamieszkujące różne, niebezpieczne miejsca: studnie, rzeki, pola, lasy, niebezpieczne miejsca w obrębie zagrody lub uaktywniające się w czasie nieodpowiednim dla dzieci.
Przywołanie obrazu demona w sytuacji, kiedy dziecko było niegrzeczne powodowało, że pociecha szybko zmieniała zachowanie. Z kolei w czasie, kiedy rodzice nie mieli możliwości kontrolować   jego zachowania, mogli liczyć  na pewnego rodzaju samokontrolę i autocenzurę dziecka, które od najmłodszych lat posiadało wiedzę na temat konsekwencji złamania rodzicielskich zakazów. W trakcie prezentacji słuchacze będą mieli możliwość  poznać  realia wiejskie powodujące popularność  postaci demonicznych oraz przyczyny stopniowego odchodzenia od wiary w ich istnienie i sprawczość. W końcu możliwe będzie również porównanie strachów stanowiących codzienność  dzieci dawniej i współcześnie.

10.30–11.00 – przerwa,

11.00–11.30 – „Zabójcze wulkany i asteroidy – masowe wymieranie w historii ziemi” – dr hab. Michał Rakociński, prof. UŚ z Wydziału Nauk Przyrodniczych:
Około 66 milionów lat temu na półwysep Jukatan upadła ogromna asteroida o średnicy 10 km. Wydarzenie to doprowadziło do zagłady licznych organizmów na czele z dinozaurami. Jednak w ciągu ostatnich 500 milionów lat historii Ziemi doszło przynajmniej do pięciu wielkich katastrof ekologicznych, zwanych masowymi wymieraniami. Podstawowym pytaniem jakie zadają sobie liczni naukowcy jest czy zagłada życia przychodziła z kosmosu czy też jest ona wynikiem aktywności „naszej” planety. W trakcie wykładu słuchacze dowiedzą się w jakim stopniu upadki asteroid oraz rozwój wielkich prowincji magmowych wpływał na zmiany klimatu oraz różnorodności życia na Ziemi.

11.30–12.00 – „Od kreatywnego potencjału do twórczego myślenia i działania” – dr Magdalena Christ, prof. UŚ z Wydziału Nauk Społecznych:
Czy jestem osobą kreatywną? Jak sprawić aby potencjał tkwiący w każdym z nas przemienił się w twórcze efekty podejmowanych działań? Do czego może nam być potrzebna kreatywność? Czy świat byłby bez niej taki sam? Podczas spotkania spróbujemy wspólnie poszukać odpowiedzi na te i inne pytania. Zajrzymy do świata międzynarodowego konkursu kreatywności „Odyseja Umysłu”. Pomogą nam w tym doświadczenia zgromadzone przez studencką drużynę Uniwersytetu Śląskiego Katowice, która zdobyła podczas finału konkursu na Iowa State University w Ames (Iowa, USA) mistrzostwo świata w swojej kategorii wiekowej i wybranym problemie długoterminowym. Jak twierdził dr S. Micklus, twórca Odysei Umysłu, „Odyseja Umysłu uczy młodych ludzi stawiać czoła zmianom, zaszczepia w nich radość z nauki i wiarę we własne zdolności osiągania tego, co inni mogliby uznać za niemożliwe.” Dlatego warto znać tę inicjatywę i brać w niej udział. Celem spotkania jest również prezentacja przykładów treningu kreatywności i twórczego rozwiązywania problemów.

12.00–12.30 – „Superbohaterowie antyku w komiksie” – dr Patrycja Matusiak z Wydziału Humanistycznego:
Referat będzie spojrzeniem na (super)bohaterów antycznych w komiksie – przede wszystkim bohaterów literackich: Homera (Achillesa i Odyseusza) i Wergiliusza (Eneasz), historycznych: Hannibala i Scypiona Afrykańskiego, ale też najsłynniejszej Amazonce, stworzonej w latach 40 XX wieku Wonder Woman, Asteriksowi i Obeliksowi oraz Impluviuszowi i Compluviuszowi u Sarmatów. Oprócz klasycznych adaptacji literackich prześledzimy przygody bohaterów w kosmosie (space-opera) i na terenach Sarmacji (Polski).

12.30–13.00 – przerwa,

13.00–13.30 – „Jest tylko głód, który wszyscy jednakowo odczuwają. O związkach klimatu z historią” – prof. dr hab. Maciej Fic z Kolegium Indywidualnych Studiów Międzyobszarowych:
Wykład „»Jest tylko głód, który wszyscy jednakowo odczuwają«. O związkach klimatu z historią” poświęcony będzie próbom ukazania wykorzystywania w badaniach historycznych i edukacji historycznej wiedzy wywiedzionej z innych dyscyplin nauk (głównie przyrodniczych).

13.30–14.00 – „Astro-bio-teologia. Flash najnowszych badań” – ks. dr. Łukasz Michoń z Wydziału Teologicznego:
Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) wystrzeliła w 2023 r bezzałogową sondę kosmicznej JUICE, która leci do Jowisza aby zbadać jego księżyce W 2024 roku z Kennedy Space Center na Florydzie wystartowała rakieta Falcon Heavy od SpaceX z sondą Europa Clipper. Te dwie bliźniacze misje po dotarciu na miejsce w latach 2031 – 2032 będą mogły dostarczyć wskazówek dotyczących biosygnatur procesów życiowych w okolicach Jowisza, zwłaszcza jego księżyców: Ganimedesa, Kallisto i Europy. Dla filozofii i dla teologii katolickiej te dwie misje kosmiczne stanowią ciekawe wyzwanie intelektualne. Czy stoimy przed największym odkryciem naukowym XXI wieku? Czy istnienie życia poza Ziemią wywoła zmianę myślenie teologicznego o roli Boga w stworzeniu Uniwersum?

14.00-14.30 – zwiedzanie laboratoriów Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych.

Na wydarzenie obowiązują zapisy za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego. Serdecznie zapraszamy!

return to top