Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

„Egiptologia z przymrużeniem oka” | Spotkanie z cyklu „Ludzie – nauka – wpływ”

15.01.2024 - 09:55, aktualizacja 15.01.2024 - 09:55
Redakcja: OO

W piątek 19 stycznia 2024 roku o godz. 9.45 na platformie MS Teams odbędzie się wykład pt. „Egiptologia z przymrużeniem oka”.

W 2022 roku obchodziliśmy dwusetną rocznicę odczytania hieroglifów przez Jeana-François Champolliona, które dało początek naukowej egiptologii. Dziś egiptologia jest jedną z najprężniej rozwijających się nauk, która każdego roku przyciąga nowych adeptów z całego świata, reprezentujących nie tylko różnorakie perspektywy, lecz także najrozmaitsze specjalności. Powszechne wyobrażenie o pracy egiptologa nie do końca przystaje jednak do tego, jak naprawdę wygląda prowadzenie tego rodzaju badań. Rzeczywistość jest bowiem dużo bardziej skomplikowana, choć nie mniej fascynująca.

Wykład wygłosi dr Filip Taterka – egiptolog, znawca pisma hieroglificznego, adiunkt w Instytucie Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN. Absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Sorbonne Université w Paryżu, gdzie w 2018 roku obronił pracę doktorską poświęconą egipskim wyprawom do Puntu („Les expéditions au pays de Pount sous la XVIIIe dynastie égyptienne: Essai de compréhension du rôle idéologique des missions «commerciales»”). Laureat licznych stypendiów i wyróżnień (w tym Finalista Nagrody Naukowej „Polityki” 2018). Uczestnik misji archeologicznych pracujących w świątyniach Hatszepsut i Thotmesa III w Deir el-Bahari. Autor wielu publikacji naukowych, w tym książki „Opowieści znad Nilu. Opowiadania egipskie z okresu Średniego Państwa” (Warszawa 2017), pierwszego polskiego przekładu zachowanych fragmentów dzieł Manethona z Sebennytos (Poznań 2017), monografii „Przez morze do Ziemi Boga: Egipskie wyprawy do krainy Punt i ich znaczenie w religii i ideologii władzy kraju faraonów” (Warszawa 2020) oraz pierwszego polskiego przekładu „Listu do Pana Daciera” J.-F. Champolliona.

Plakat zapraszający na wydarzenie

Organizatorką cyklu spotkań „Ludzie – nauka – wpływ” jest dr Agata Sowińska (filolog klasyczny, Instytut Literaturoznawstwa). Osoby zainteresowane spotkaniem proszone są o kontakt pod adresem e-mail: agata.sowinska@us.edu.pl.

return to top