Od 11 do 13 października 2021 roku w Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej odbywać się będzie międzynarodowa konferencja naukowa poświęcona życiu i twórczości Ericha Marii Remarque’a.
Czytelnikom różnych pokoleń na całym świecie Erich Maria Remarque (1898–1970) znany jest przede wszystkim jako autor bestsellerowej powieści pt. „Na Zachodzie bez zmian”. Dzięki milionowi sprzedanych egzemplarzy dzieła w ciągu zaledwie szesnastu miesięcy pochodzący z Osnabrück pisarz znalazł się w gronie najpopularniejszych i najzamożniejszych niemieckich autorów wszechczasów. Dziś, pomimo wielu przemian społecznych i politycznych, tematy podejmowane przez Remarque’a zdają się być bardziej aktualne niż kiedykolwiek wcześniej: problemy migracji, tożsamości, potrzeby empatii, ideały pacyfizmu, humanitaryzmu i sytuacji zagrożenia czy opresji. W pięćdziesiątą rocznicę śmierci pisarza te i inne aspekty rzucają nowe światło na jego twórczość, w szczególności w odniesieniu do współczesnej recepcji Remarque’a w różnych kontekstach kulturowych i politycznych. Tematy przewodnie konferencji to między innymi: twórczość Remarque’a z punktu widzenia współczesnych teorii kulturowych, współczesna recepcja jego utworów czy też problemy przekładu jego dzieł na język polski.
Gościem specjalnym konferencji będzie piosenkarka, aktorka i dziennikarka – Joanna Rawik, która wystąpi w monodramacie „Arc de Triomphe” (według powieści E.M. Remarque’a „Łuk triumfalny”).
Konferencja jest wynikiem współpracy naukowej z Erich Maria Remarque-Friedenszentrum w Osnabrück. Celem projektu było podjęcie refleksji na temat znaczenia dzieł pisarza i jego recepcji w Europie, a także zainicjowanie dyskusji o ważnych dla Remarque’a pojęciach: pokoju, człowieczeństwa i obcości w świecie.
Projekt uzyskał dofinansowanie Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.