Jak organizować festiwale nauki w dobie pandemii? – debata

15.10.2020 - 15:54, aktualizacja 15.10.2020 - 16:08
Redakcja: MJ
Tagi: Forum Festiwali Nauki

Autorzy, popularyzatorzy nauki z Polski i innych krajów europejskich przygotowali publikację „Popularyzacja nauki w nowej rzeczywistości. Jak organizować festiwale nauki po pandemii koronawirusa?”, w której podjęli refleksję na temat przyszłości festiwali – wskazali wyzwania, przed którymi stoją obecnie organizatorzy wydarzeń naukowych, zwrócili uwagę na konieczne zmiany, a także zaproponowali nowe, nietypowe rozwiązania, które sprawią, że nauka będzie docierać w jak najbardziej przystępnej formie do coraz liczniejszej grupy odbiorców. W publikacji znalazła się również relacja z Pierwszego Forum Organizatorów Polskich Festiwali Nauki, które odbyło się 27 i 28 stycznia 2020 roku.

Premierze publikacji towarzyszyć będzie spotkanie z jej twórcami, którego temat to przyszłość festiwali oraz wyzwania stojące przed organizatorami wydarzeń naukowych. Oficjalne powitanie wygłoszą prof. dr hab. Ryszard Koziołek, rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz dr Anna Budzanowska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Główną debatę poprowadzi Jarosław Juszkiewicz (ambasador Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE), a ponadto wezmą w niej udział pozostali autorzy publikacji: dr Annette Klinkert (dyrektor wykonawcza Europejskiego Stowarzyszenia Popularyzacji Nauki), Amanda Tyndall (dyrektor Festiwalu Nauki w Edynburgu), Jennie Turner (dyrektor operacyjna Międzynarodowego Festiwalu Nauki w Göteborgu), Wiktor Niedzicki (ambasador ŚFN KATOWICE, dziennikarz radiowy i telewizyjny), dr Arkadiusz Gorzawski (ambasador ŚFN KATOWICE, pracownik CERN) oraz dr Mikołaj Marcela (doktor nauk humanistycznych, koordynator merytoryczny ŚFN KATOWICE). Spotkanie zakończy dyskusja, podczas której goście będą mogli zadawać pytania.

Premiera oraz towarzysząca jej debata odbędą się w środę 21 października 2020 roku o godz. 10.00 na kanale YouTube Uniwersytetu Śląskiego.

Transmisja debaty: