Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Konferencja podsumowująca projekt dot. wpływu długotrwałej emisji zanieczyszczeń

21.06.2023 - 11:10, aktualizacja 27.06.2023 - 12:31
Redakcja: OO

Konferencja podsumowująca projekt naukowy pt. „Wpływ długotrwałej emisji zanieczyszczeń – środowiskowe, zdrowotne i społeczno-kulturowe skutki hutnictwa metali nieżelaznych” odbędzie się w czwartek 29 czerwca 2023 roku o godz. 10.00 w auli im. Ireneusza Opackiego na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Projekt, dofinansowany w ramach konkursu „Zielony Horyzont” Inicjatywy Doskonałości Badawczej, stanowi ważne przedsięwzięcie nie tylko naukowo-badawcze, ale także dokumentacyjne i upowszechniające. Przedsięwzięcie zgromadziło kilkudziesięcioosobowy zespół badaczek i badaczy z Uniwersytetu Śląskiego i innych uczelni w kraju oraz za granicą, reprezentujących wiele dyscyplin: biologię, literaturoznawstwo, geologię, historię, geografię społeczno-ekonomiczną i geografię fizyczną, historię sztuki, chemię, socjologię i muzykologię.

Celem były poszukiwania badawcze próbujące odpowiedzieć na wiele pytań: jak, kiedy, dlaczego i w jaki sposób hutnictwo metali nieżelaznych oraz generowane przez nie zanieczyszczenia wpływały na życie ludzi i środowisko oraz jakiego typu zmiany wywoływały. Ważnym elementem były jednocześnie badania nad Rawą i jej zlewnią w tożsamych wymiarach. Projekt skupiał się głównie na badaniach przestrzeni Katowic (w szczególności Szopienic i Roździenia), a także Chorzowa i Świętochłowic.

Część wyników badań została już opublikowana. Pozostałe będą udostępniane w możliwie największym stopniu.

Podczas konferencji podsumowującej projekt podzespoły badawcze podzielą się swoimi wynikami, wskazując na najistotniejsze osiągnięcia i wnioski.

Program spotkania

  • 10.00–10.15 – powitanie
  • 10.15–11.00 – prezentacja osiągnięć badawczych zespołów dotyczących Rawy i rejonu jej zlewni; zagadnienia:  przyrodnicze, środowiskowe, humanistyczne
  • 11.00–11.30 – panel dyskusyjny „Rawa dla Rawy”, prowadzenie: dr hab. Damian Absalon, prof. UŚ
  • 11.30–12.00 – przerwa kawowa
  • 12.00–13.15 – prezentacja osiągnięć badawczych zespołów dotyczących zagadnień Szopienic i ołowiu; zagadnienia: humanistyczne, społeczne i przyrodnicze
  • 13.15–13.45 – panel dyskusyjny „Szopienice, ołów, ludzie”, prowadzenie: dr hab. Marta Tomczok, prof. UŚ
  • 13.45–14.00 – podsumowanie aktywności w projekcie

Szczegółowe informacje o projekcie znajdują się na stronie: us.edu.pl/idb/horyzonty/emhumen.

return to top