Konferencja z okazji 5-lecia funkcjonowania Uniwersyteckich Laboratoriów Kontroli Atmosfery

05.09.2022 - 12:17, aktualizacja 05.09.2022 - 14:00
Redakcja: OO

Uniwersytet Śląski w Katowicach organizuje konferencję z okazji obchodów 5-lecia funkcjonowania Uniwersyteckich Laboratoriów Kontroli Atmosfery (ULKA), które prowadzą kompleksowe badania jakości powietrza. Najważniejszym elementem badań jest unikatowe na skalę europejską mobilne laboratorium umieszczone w koszu załogowego balonu na ogrzane powietrze, które umożliwia dokładną analizę stężeń i migracji zanieczyszczeń.

Dzięki wsparciu finansowemu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach laboratorium jest wyposażone w najnowocześniejszą i precyzyjną aparaturę do badania jakości powietrza.

Konferencja odbędzie się 6 września 2022 roku w auli im. Kazimierza Lepszego w budynku rektoratu Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach przy ulicy Bankowej 12.

Program:

• 11.00–11.15 – przywitanie gości i wystąpienie rektora UŚ prof. dr. hab. Ryszarda Koziołka,
  • 11.15–12.00 – mowy okolicznościowe przedstawicieli Ministerstwa Edukacji i Nauki, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, konsorcjum ACTRIS w Polsce,
  • 12.00–12.15 – przerwa na kawę,
  • 12.15–13.15 – sesja referatowa przedstawiająca dotychczasowe osiągnięcia i plany dalszego rozwoju laboratoriów mobilnych ULKA,
  • 13.15–14.00 – poczęstunek.

W czasie trwania konferencji będzie możliwość obejrzenia wyposażenia mobilnego napowietrznego laboratorium.