Wskazanie kluczowych wyzwań w rozwoju regionu w perspektywie kolejnych lat to główny temat kongresu zorganizowanego przez samorząd województwa śląskiego. Spotkanie, w którym uczestniczyli przedstawiciele Uniwersytetu Śląskiego, na czele z JM Rektorem prof. dr. hab. Andrzejem Kowalczykiem, odbyło się 24 maja 2019 roku w Sali Sejmu Śląskiego (gmach Urzędu Marszałkowskiego).
Wystąpienie marszałka województwa śląskiego Jakuba Chełstowskiego
fot. Tomasz Żak / Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego
Celem Kongresu „Akademia Śląska 2020+. Nauka wobec wyzwań regionu” było między innymi określenie roli i działalności jednostek naukowych w budowaniu innowacyjnej i konkurencyjnej gospodarki oraz poprawy jakości życia mieszkańców regionu. W programie spotkania, w którym udział wzięli reprezentanci środowisk naukowych, a także biznesu, przewidziano dwie dyskusje panelowe. Pierwsza z nich dotyczyła zagadnień związanych z medycyną, druga – poświęcona została rozwiązaniom w zakresie tzw. zielonej gospodarki. Obok paneli tematycznych odbyła się prezentacja dobrych praktyk, w tym Uniwersytetu Śląskiego.
Kongres otworzyły wystąpienia marszałka województwa śląskiego Jakuba Chełstowskiego oraz zaproszonych gości. W części inauguracyjnej głos zabrał między innymi JM Rektor UŚ prof. dr hab. Andrzej Kowalczyk.
Wystąpienie JM Rektora UŚ prof. dr. hab. Andrzeja Kowalczyka
fot. Tomasz Żak / Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego
Uczestnikiem panelu dotyczącego oczekiwań i wyzwań dla rozwoju regionu w kontekście tematu zielonej gospodarki była dr hab. Iwona Jelonek z Wydziału Nauk o Ziemi UŚ. W trakcie dyskusji poruszone zostały kwestie związane z problemami zanieczyszczenia środowiska, współpracy jednostek naukowych z sektorem gospodarczym w zakresie rozwiązań wpisujących się w ideę zrównoważonego rozwoju, a także infrastruktury wykorzystywanej na rzecz wspólnych projektów badawczych. Paneliści spróbowali odpowiedzieć również na pytania, jakie kluczowe wyzwania w obszarze zielonej gospodarki czekają region w ciągu najbliższych lat oraz jaką rolę w realizacji tego zadania powinny odegrać jednostki naukowe.
Wyniki kongresu zostaną wykorzystane w pracach nad aktualizacją Strategii Rozwoju Województwa Śląskiego „Śląskie 2020+”.
Aktualizacja: 24.05.2019