Obserwatorium Procesów Miejskich i Metropolitalnych oraz Instytut Socjologii Uniwersytetu Śląskiego organizują międzynarodową konferencję naukową pt. „Metropolitalne perspektywy na lepszą miejską przyszłość – idee, mieszkańcy, instytucje”, która odbędzie się 10 lutego 2022 roku.
Konferencja jest planowana jako wydarzenie oparte na spotkaniach i dyskusjach bezpośrednich. Ze względu na pandemię i regulacje bezpieczeństwa sanitarnego spotkanie odbędzie się w formule hybrydowej. Dla prelegentów przewidziano wydarzenie stacjonarne, natomiast pozostali uczestnicy mogą uczestniczyć w konferencji zdalnie poprzez platformę Zoom. Link do spotkania zostanie wysłany osobom, które prawidłowo wypełnią formularz rejestracyjny.
Platforma Zoom umożliwi dostęp do tłumaczenia symultanicznego na język angielski i język polski. Ponadto będzie można aktywnie uczestniczyć w sesji Q&A.
Transmisja na żywo z konferencji w oryginalnej wersji językowej (bez tłumaczenia) będzie także udostępniona na kanale YouTube Uniwersytetu Śląskiego.
Tematyka konferencji
Zakres tematyczny konferencji, który można opisać jako 3 razy „i”, tj. ideas, inhabitants, institutions, obejmie następujące zagadnienia szczegółowe:
- metropolie w ujęciu teoretycznym: pojęcia, koncepcje, teorie, perspektywy na przyszłość,
- metropolie jako złożone systemy społeczne: praktyki, działania (oddolne), partycypacja, innowacje społeczne,
- metropolie w ujęciu instytucjonalnym: regulacje, kompetencje, zarządzanie, polityki.
W roli keynote speakerów udział wezmą eksperci z zagranicy:
- prof. Mariona Tomàs Fornés (Barcelona, Hiszpania),
- prof. Eric Champagne (Ottawa, Kanada),
- prof. Christophe Chabrot (Lyon, Francja).
Czynny udział w konferencji
Udział w konferencji jest bezpłatny. Osoby zainteresowane czynnym uczestnictwem i wygłoszeniem referatu powinny przesłać abstrakt na adres e-mail: obserwatoriumMiasto@us.edu.pl do 30 listopada 2021 r., wpisując w tytule wiadomości: „Zgłoszenie abstraktu – Konferencja Metropolitalna 2022”. Do czynnego udziału w konferencji organizatorzy zapraszają również młodych pracowników nauki i doktorantów.
Konferencja uzyskała dofinansowanie w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Edukacji i Nauki.
Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym rektora Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach prof. dr. hab. Ryszarda Koziołka oraz prezydenta Miasta Katowice dr. Marcina Krupy.