Międzynarodowa konferencja naukowa pt. „Metropolitalne perspektywy na lepszą miejską przyszłość…”

09.11.2021 - 09:54, aktualizacja 10.02.2022 - 08:01
Redakcja: RJ
Tagi: international conference, metropolis

Obserwatorium Procesów Miejskich i Metropolitalnych oraz Instytut Socjologii Uniwersytetu Śląskiego organizują międzynarodową konferencję naukową pt. „Metropolitalne perspektywy na lepszą miejską przyszłość – idee, mieszkańcy, instytucje”, która odbędzie się 10 lutego 2022 roku.

Konferencja jest planowana jako wydarzenie oparte na spotkaniach i dyskusjach bezpośrednich. Ze względu na pandemię i regulacje bezpieczeństwa sanitarnego spotkanie odbędzie się w formule hybrydowej. Dla prelegentów przewidziano wydarzenie stacjonarne, natomiast pozostali uczestnicy mogą uczestniczyć w konferencji zdalnie poprzez platformę Zoom. Link do spotkania zostanie wysłany osobom, które prawidłowo wypełnią formularz rejestracyjny.

Platforma Zoom umożliwi dostęp do tłumaczenia symultanicznego na język angielski i język polski. Ponadto będzie można aktywnie uczestniczyć w sesji Q&A.

Transmisja na żywo z konferencji w oryginalnej wersji językowej (bez tłumaczenia) będzie także udostępniona na kanale YouTube Uniwersytetu Śląskiego.

Tematyka konferencji

Zakres tematyczny konferencji, który można opisać jako 3 razy „i”, tj. ideas, inhabitants, institutions, obejmie następujące zagadnienia szczegółowe:

• metropolie w ujęciu teoretycznym: pojęcia, koncepcje, teorie, perspektywy na przyszłość,
  • metropolie jako złożone systemy społeczne: praktyki, działania (oddolne), partycypacja, innowacje społeczne,
  • metropolie w ujęciu instytucjonalnym: regulacje, kompetencje, zarządzanie, polityki.

W roli keynote speakerów udział wezmą eksperci z zagranicy:

• prof. Mariona Tomàs Fornés (Barcelona, Hiszpania),
  • prof. Eric Champagne (Ottawa, Kanada),
  • prof. Christophe Chabrot (Lyon, Francja).

Czynny udział w konferencji

Udział w konferencji jest bezpłatny. Osoby zainteresowane czynnym uczestnictwem i wygłoszeniem referatu powinny przesłać abstrakt na adres e-mail: obserwatoriumMiasto@us.edu.pl do 30 listopada 2021 r., wpisując w tytule wiadomości: „Zgłoszenie abstraktu – Konferencja Metropolitalna 2022”. Do czynnego udziału w konferencji organizatorzy zapraszają również młodych pracowników nauki i doktorantów.

Konferencja uzyskała dofinansowanie w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Edukacji i Nauki.

Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym rektora Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach prof. dr. hab. Ryszarda Koziołka oraz prezydenta Miasta Katowice dr. Marcina Krupy.

Plakat promujący konferencję