Międzynarodowa wystawa GRID w Galerii Uniwersyteckiej

27.03.2017 - 14:59, aktualizacja 05.11.2019 - 11:18
Redakcja: admin

W środę 29 marca 2017 roku o godz. 13.00 w Galerii Uniwersyteckiej w Cieszynie odbędzie się wernisaż czwartej międzynarodowej wystawy GRID. Na prezentację składają się dzieła 45 artystów z 9 europejskich krajów: Austrii, Bułgarii, Francji, Hiszpanii, Niemiec, Polski, Szwajcarii, Węgier i Włoch. Otwarciu wystawy towarzyszyć będzie wykład prof. Wiesława Łuczaja pt. „Europejska Geometria Dyskursywna w zarysie”.

Ekspozycja stanowi kolejną odsłonę cyklicznego projektu, w którym prezentowana twórczość zawiera się w dwóch nurtach sztuki geometrycznej, jaki stanowią sztuka konkretna (Concrete Art) oraz geometria dyskursywna (Discursive Geometry).

Takie zderzenie nurtów wymaga wspólnego mianownika. Sztuka konkretna powinna być wolna od jakichkolwiek symbolicznych związków z rzeczywistością, bo linie i kolory są konkretami same w sobie, natomiast geometria dyskursywna obrazuje różnorodne związki z rzeczywistością, jak np. zachowania społeczne ludzi, ich uczestnictwo w kulturze i sztuce, naszą codzienność. Wspólnym mianownikiem w obszarze obrazowania jest tu język geometrii. W obszarze dyskursywnym wspólny mianownik stanowi tytułowy grid, rozumiany bardzo szeroko i niejednoznacznie.

Opis wystawy (pdf)

Plakat dotyczący wystawy