Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

[ONLINE] „Buddyzm: wyzwalająca introspekcja”. Wykład dr. Marcina Fabjańskiego

19.05.2020 - 14:29, aktualizacja 19.05.2020 - 14:53
Redakcja: AJS
Tagi: wykład online

„Antyczne terapie: cztery modele rozkwitania” to cykl wykładów, które wygłosi dr Marcin Fabjański. Spotkania, organizowane przez Instytut Filozofii Uniwersytetu Śląskiego, prowadzone są w formie zdalnej.

W wielu szkołach starożytnych postrzegano filozofię jako terapię duszy, która ma prowadzić do pełnego rozwinięcia ludzkiego potencjału, czyli rozkwitnięcia (zwanego eudajmonią, czy przebudzeniem umysłu). Podczas wykładów zostaną przedstawione cztery style antycznej terapii – stoicki, buddyjski, epikurejski i taoistyczny – oraz to, jak odkrycia owych szkół mogą pomóc nam dobrze żyć we współczesnym świecie.

Tematem drugiego wykładu będzie: „Buddyzm: wyzwalająca introspekcja”.

Głęboki, medytacyjny wgląd w naturę własnego umysłu, to spécialité de la maison szkoły buddyjskiej. Aby taki wgląd sprowokować, musimy prowadzić etyczne życie, unikać krzywdzenia innych czujących istot i ćwiczyć się w konkretnej sztuce introspekcji, zwanej bhavana. Buddyzm, inaczej niż część nauk stoickich, jest propozycją przede wszystkim dla kogoś, kto nie znajduje wielkiej przyjemności w aktywności społecznej i szuka źródła szczęścia w kontemplacji prowadzącej do zrozumienia głębokich mechanizmów natury. To sztuka kultywowania siedmiu czynników przebudzenia: uważności, dogłębnego badania, witalności, radości, spokoju, koncentracji i bezstronności, możliwa także w dzisiejszym świecie.

W trakcie spotkania będzie można zadawać prowadzącemu pytania na czacie.
Wydarzenie obecne jest na Facebooku.

Dr Marcin Fabjański jest filozofem z 25-letnim doświadczeniem w nauczaniu akademickim, prowadzeniu warsztatów i poradnictwie. Studiował filozofię w Poznaniu i w Yorku (Wielka Brytania). Dwa lata spędził w Azji – m.in. w Indiach, Chinach, Nepalu, Tajlandii i Birmie. Jest autorem pierwszego polskiego poradnika praktyki filozoficznej „Stoicyzm Uliczny”, siedmiu innych książek, filmów dokumentalnych, scenariuszy oraz reportaży. W Parco Naturale dei Monti Simbruini, niedaleko Rzymu, stworzył Apenińską Szkołę Żywej Filozofii.

Transmisja wykładu:

return to top