[ONLINE] Kolejny wykład otwarty prof. Thomasa E. Micala

15.12.2020 - 14:14, aktualizacja 18.12.2020 - 11:59
Redakcja: MJ
Tagi: Fundusz Wspierania Nauki, Science and Education Support Fund

Prof. Thomas E. Mical z Auckland University of Technology w Nowej Zelandii poprowadzi kolejny wykład dla studentów i pracowników Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach zatytułowany „Architektoniczna inteligencja i zwielokrotnione ekologie”. Spotkanie, które odbędzie się w formie zdalnej, organizowane jest w ramach projektu „W stronę innowacyjnej dydaktyki przyszłości oraz doskonałości naukowej: projekt międzynarodowej współpracy z prof. Thomasem Micalem (Auckland University of Technology)”. Inicjatywa uzyskała dofinansowanie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii w ramach Programu Metropolitalny Fundusz Wspierania Nauki w latach 2019–2022. Kwota dofinansowania wyniosła 21 007 zł.

Transmisja odbędzie się na kanale YouTube Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Wykład będzie prowadzony w języku angielskim i będzie połączony z dyskusją z udziałem Agnes Momirski i Takaharu Tezuki. Zaproszeni goście, z perspektywy swoich badań oraz praktyki, wspólnie z prowadzącymi spotkanie porozmawiają na temat zagadnień podjętych podczas wykładu prof. Micala.

Opis wykładu

W trakcie wykładu zostaną przedstawione różne koncepcje inteligencji z wykorzystaniem przykładów architektury w bieżącej epoce automatyzacji i sztucznej inteligencji. Zobaczymy, w jaki sposób zrozumienie szczegółów organicznej natury historycznej wyobraźni architektonicznej stanowi formę inteligencji dyscyplinarnej. Inteligencja architektoniczna jest syntezą kodów, procesów i skutków związanych z szerokim zakresem sztuk, nauk i profesji. Obecnie kładzie się nacisk na interdyscyplinarność, w ramach której dokonuje się syntezy, zestawiania i wykrywania rozbieżności. Inteligencja architektoniczna tworzy nowe struktury z uwzględnieniem elementów innych dyscyplin. Jak dowiemy się w trakcie wykładu, inteligencja architektoniczna obejmuje zarówno struktury fizyczne, jak i myślowe. Dzięki nowym formom automatyzacji i inteligencji, dążenia i produkcja ewoluują w wielu obszarach kulturowych. Należy zauważyć, że różne typy inteligencji architektonicznej łącznie tworzą jeden zestaw wśród wielu rodzajów inteligencji humanistycznej. Obecnie występują również nowe i nowo powstające formy inteligencji posthumanistycznej. To przejście od inteligencji pojedynczej do wielorakiej w dzisiejszych czasach oznacza wyzwolenie – nowoczesność charakteryzuje się otwarciem na różnorodność w dziedzinie wiedzy. Róznorodność jest tu rozumiana jako mechanizm, który kieruje procesami rządzącymi światem. Jest on wzorowany na teorii systemów, ekologii, a nawet teorii chaosu. Ten świat różnorodności uwzględnia teorie wielorakich ekologii, w tym związane z trzema dominującymi typami ekologii: ekologie mentalne, ekologie społeczne i ekologie miejskie. Wykład ma na celu przedstawienie propozycji szerokiego zrozumienia współczesnych warunków. W tym celu zaprezentowanych zostanie wiele przykładów sztucznej i naturalnej inteligencji, które obecnie wydają się wzajemnie przenikać.

Prof. Thomas E. Mical

Prof. Thomas E. Mical.
Fot. archiwum prywatne

Thomas Mical jest profesorem w Auckland University of Technology, profesorem nadzwyczajnym w University of Southern Australia, Rensselaer Polytechnic Institute (USA) oraz Carleton University (Kanada). Posiada tytuł magistra architektury Harvard University GSD oraz doktorat z Georgia Institute of Technology w dziedzinie teorii architektury. Jest naukowcem współpracującym z Faculty of Architecture Chambre Horta, Université Libre de Bruxelles. Obecnie sprawuje funkcję dziekana School of Arcitecture w Jindal Global University w Dehli. Prowadził badania oraz zajęcia dydaktyczne dotyczące szeroko pojętego projektowania, a także wiele kursów z zakresu nauk o mediach i kulturoznawstwa, wspierających zaawansowaną pedagogikę projektowania oraz zagadnienia związane z tematem sztucznej inteligencji.

Realizowany wspólnie z prof. Thomasem Micalem projekt międzynarodowej współpracy dotyczy zarówno innowacyjnej dydaktyki, jak i doskonałości naukowej. Działania w tym zakresie prowadzone są przez Instytut Nauk o Kulturze Uniwersytetu Śląskiego oraz Wydział Architektury Politechniki Śląskiej.

Dla pracowników naukowych oraz doktorantów obu jednostek przewidziano konsultacje, natomiast studenci i doktoranci będą mieli możliwość udziału w zajęciach dydaktycznych, podczas których omówione zostaną zagadnienia z zakresu szeroko rozumianego designu i teorii architektury, dziedzictwa architektonicznego oraz oddziaływania nauk o kulturze i nowych mediów na procesy projektowania i realizacji obiektów architektonicznych, a także przestrzeni urbanistycznych. Część spotkań zostanie udostępniona również dla środowiska śląskich architektów, urbanistów, planistów oraz przedstawicieli instytucji kultury.