Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

[ONLINE] Objazdowy Festiwal Filmowy Watch Docs: Prawa człowieka w filmie

09.12.2020 - 11:10, aktualizacja 09.12.2020 - 11:10
Redakcja: OO

Koło Naukowe Włącznik, działające przy Uniwersytecie Śląski w Katowicach, po raz drugi organizuje Objazdowy Festiwal Filmowy Watch Docs: Prawa człowieka w filmie. W tym roku wydarzenie ze względu na sytuację panującą w Polsce i na świecie przyjmie inną formę niż w ubiegłych latach. Pierwszy dzień festiwalu zaplanowany jest na 10 grudnia 2020 roku, który jest Międzynarodowym Dniem Praw Człowieka. Kolejne projekcje odbywać się będą raz w miesiącu i noszą roboczą nazwę „Filmowych czwartków”.

Program pierwszego dnia festiwalu:

  • 11.00 – projekcja filmu pt. „Przeciw społeczeństwu obywatelskiemu”
    Opis: obrońcy praw człowieka w Rosji, Kirgistanie, Polsce i na Węgrzech – historie organizacji i aktywistów, którzy poświęcili się walce o prawa człowieka.
    Czas trwania: 29 minut, produkcja: Węgry, Polska 2019, reż. István Gábor Takács, Peter Sarosi
  • 11.40 – rozmowa z Ingeborgą Janikowską-Lipszyc – jej praca polega na wspieraniu organizacji zajmujących się ochroną praw człowieka, działaniami strażniczymi i partycypacją obywatelską. Od 2010 roku pracuje w programach grantowych Fundacji Batorego. Działała również m.in. w Porozumieniu Kobiet 8 Marca (organizującym warszawskie Manify) i lokalnym warszawskim stowarzyszeniu Ochocianie (była dzielnicową radną w latach 2010–2014)
  • 12.25 – projekcja filmu pt. „6… 5… 4… 3… Na ulicy”
    Opis: bohaterowie ulicznych protestów przeciwko łamaniu Konstytucji.
    Czas trwania: 47 minut, produkcja: Polska 2019, reż. Robert Kowalski

W wydarzeniu będzie można wziąć udział za pośrednictwem platformy MS Teams. Link do projekcji zostanie udostępniony na stronie Koła Naukowego Włącznik, jak również na Facebooku. Uczestnictwo w festiwalu jest otwarte dla wszystkich zainteresowanych, a cała inicjatywa odbywa się na podstawie umowy zawartej pomiędzy Uniwersytetem Śląskim w Katowicach a Helsińską Fundacją Praw Człowieka.

Festiwale poświęcone tematyce praw człowieka są organizowane między innymi w Pradze, Amsterdamie, Nowym Jorku i w Warszawie. Organizatorem warszawskiej odsłony, czyli Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Watch Docs. Prawa człowieka w filmie, jest Helsińska Fundacja Praw Człowieka. Szczegółowe informacje o festiwalu.

plakat na tęczowym tle: Objazdowy Festiwal Filmowy Watch Docs: Prawa człowieka w filmie, pierwszy dzień festiwalu: 11.00 – projekcja filmu pt. „Przeciw społeczeństwu obywatelskiemu”, obrońcy praw człowieka w Rosji, Kirgistanie, Polsce i na Węgrzech – historie organizacji i aktywistów, którzy poświęcili się walce o prawa człowieka, czas trwania: 29 minut, produkcja: Węgry, Polska 2019, reż. István Gábor Takács, Peter Sarosi; 11.40 – rozmowa z Ingeborgą Janikowską-Lipszyc – jej praca polega na wspieraniu organizacji zajmujących się ochroną praw człowieka, działaniami strażniczymi i partycypacją obywatelską. Od 2010 roku pracuje w programach grantowych Fundacji Batorego. Działała również m.in. w Porozumieniu Kobiet 8 Marca (organizującym warszawskie Manify) i lokalnym warszawskim stowarzyszeniu Ochocianie (była dzielnicową radną w latach 2010–2014); 12.25 – projekcja filmu pt. „6… 5… 4… 3… Na ulicy”, bohaterowie ulicznych protestów przeciwko łamaniu Konstytucji, czas trwania: 47 minut, produkcja: Polska 2019, reż. Robert Kowalski; wydarzenie odbędzie się 10.12.2020 na platformie Microsoft Teams, link dostępny na stronie www.wlacznik.us.edu.pl

return to top