21 listopada 2022 roku odbędzie się V ogólnopolskie seminarium poświęcone studiom nad weganizmem w kontekście badań literackich i kulturowych pt. „Praktyki weganizmu”. Wydarzenie jest organizowane przez Uniwersytet Śląski w Katowicach oraz Wyższą Szkołę Humanitas.
Wpisujący się z powodzeniem w wiele obszarów badawczych i ruchów społecznych weganizm okazuje się ważną strategią kształtowania tożsamości zarówno jednostkowej, jak i kolektywnej. Pytanie o to, jak praktykować weganizm – pytanie o praxis – wydaje się więc kluczowe nie tylko dla studiów nad zwierzętami czy niedawno powstałych studiów nad weganizmem, lecz również między innymi dla queer studies czy Black studies. Różnorodność odsłon weganizmu wymusza pytania dotyczącego tego, czym jest weganizm, jakich form wyrażania potrzebują poszczególne jego rodzaje oraz tego, jak narracje weganizmu zmieniają się w zależności od kontekstu społeczno-polityczno-kulturowego.
Zapraszamy badaczy oraz badaczki reprezentujących różne obszary nauki do pochylenia się nad kwestiami związanymi z tym, jak weganizm był i jest praktykowany oraz implementowany. Zachęcamy do refleksji nad przyszłością weganizmu, a także nad skutecznością obecnie dominujących praktyk w odniesieniu do popularyzacji diety i stylu życia, które odrzucają wykorzystywanie produktów pochodzenia zwierzęcego. Proponowane zagadnienia obejmują między innymi:
- wielowymiarowość weganizmu,
- pedagogikę wegańską,
- związki pomiędzy weganizmem i anarchią,
- weganizm w kontekście teorii queer,
- weganizm w kontekście Black Lives Matter,
- systemy prawne wobec weganizmu,
- komercjalizację i korporyzację weganizmu (Big Veganism),
- weganizm jako odpowiedź na zagrożenia cywilizacyjne,
- weganizm jako zjawisko mainstreamowe/peryferyjne,
- celebrytyzację weganizmu,
- religie świata a weganizm,
- dylematy aktywizmu prozwierzęcego,
- klasowość weganizmu,
- (auto)biografie weganizmu,
- weganizm (w) przyszłości.
Zgłoszenia wystąpień zawierające tytuł referatu, notę biograficzną oraz abstrakt (do 200 słów) prosimy nadsyłać do 10 listopada 2022 roku na adres: marzena.kubisz@us.edu.pl oraz agata.sitko@humanitas.edu.pl. Organizatorzy nie pobierają opłaty konferencyjnej.
Wybrane wystąpienia zostaną opublikowane w formie artykułów naukowych w czasopiśmie „Zoophilologica. Polish Journal of Animal Studies” w numerze tematycznym pt. „Transgresje weganizmu” (1/2024).