[ONLINE] Webinarium ŚFN: „Różne oblicza izolacji. Trauma czy wyzwanie?”

09.06.2020 - 15:39, aktualizacja 09.06.2020 - 15:39
Redakcja: MJ
Tagi: ŚFN, webinarium

Dr Agnieszka Skorupa z Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach poprowadzi webinarium pt. „Różne oblicza izolacji. Trauma czy wyzwanie?”.

Link do transmisji pojawi się tuż przed spotkaniem, czyli 10 czerwca o godz. 20.00 (na stronie wydarzenia oraz na profilu FB Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE: www.facebook.com/slaskifestiwalnauki.katowice).

Izolacja to z pewnością niecodzienne wydarzenie, które ma ogromny wpływ na każdego człowieka. Ostatnio doświadczyliśmy izolacji ze względu na pandemię, jednak to nie jedyne okoliczności, w których możemy doznawać deprywacji potrzeb, takich, jak kontakt społeczny, czy swoboda poruszania. Czasem cierpimy na chorobę wymagającą odcięcia się od potencjalnie ryzykownego otoczenia, zdarza się też, że ulegniemy wypadkowi, z którym będzie wiązało się długie i samotne oczekiwanie na pomoc,  są także ludzie, jak himalaiści, żeglarze, czy polarnicy, którzy celowo wystawiają się na izolację, traktując ją jako przygodę i okazję do sprawdzenia się. To, jak radzimy sobie z izolacją jest wypadkową naszych cech psychicznych oraz sytuacji życiowej, która poprzedzała deprywację, której doświadczamy, stąd jednym z nas będzie łatwiej odnaleźć się w nowych warunkach, inni mogą z tego powodu cierpieć. Z pewnością izolacja jest przeżyciem, wobec którego nie sposób pozostać obojętnym.