Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

[ONLINE] Wykład pt. „Industrial Heritage – the essence, definitions, attributes, categories, understanding of resources”

12.04.2021 - 13:39, aktualizacja 12.04.2021 - 15:18
Redakcja: OO

Prof. Massimo Preite z Università di Firenze wygłosi wykład otwarty pt. „Industrial Heritage – the essence, definitions, attributes, categories, understanding of resources”, który odbędzie się w ramach współpracy z European Route of Industrial Heritage i realizowanego przez Kolegium Indywidualnych Studiów Międzyobszarowych modułu „Dziedzictwo przemysłowe – istota, konteksty, sposoby wykorzystania”.

Tematem wykładu będzie dziedzictwo przemysłowe, które jest istotną częścią światowego dziedzictwa kulturowego. Wiele obiektów poprzemysłowych po ich adaptacji stało się atrakcjami turystycznymi, popularnymi miejscami kultury i sztuki, rozrywki i rekreacji. Podejście do materialnego i niematerialnego dziedzictwa rewolucji przemysłowej zmieniało się w ciągu ostatniego półwiecza. Ewoluowało od całkowitego braku zrozumienia dla wartości tych zasobów po ich pełną akceptację i uznanie. Dziś wartość dziedzictwa przemysłowego dostrzegana jest już przez różne środowiska, choć nadal jeszcze bywają traktowane jako bariera rozwojowa lub bezwartościowe „poprzemysłowe relikty”. Dla turystów i odwiedzających są elementem oferty spędzania czasu wolnego, dla biznesu wartościowym zasobem w budowaniu wizerunku firmy, natomiast dla naukowców i ekspertów to przedmiot interdyscyplinarnych badań fenomenu kultury przemysłowej. Przyjmując całościowe podejście i biorąc pod uwagę wielowymiarowy charakter zjawiska, nie może być ono pominięte w świadomym zarządzania zasobami dziedzictwa kulturowego, jak również w społeczno-gospodarczym rozwoju obszarów poprzemysłowych.

Spotkanie odbędzie się na platformie Zoom i jest dostępne dla wszystkich zainteresowanych.

Biogram wykładowcy

Prof. Massimo Preite jest profesorem nadzwyczajnym w dziedzinie planowania przestrzennego na Wydziale Architektury Uniwersytetu we Florencji, jak również wiceprezesem Włoskiego Stowarzyszenia Przemysłowego Dziedzictwa Archeologicznego (AIPAI), członkiem zarządu Międzynarodowego Komitetu Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego (TICCIH) oraz członkiem zarządu Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego (ERIH).

Jego zainteresowania badawcze oraz działania projektowe koncentrują się wokół planowania przestrzennego, ochrony dziedzictwa kulturalnego i rewitalizacji terenów przemysłowych. Jest autorem wielu publikacji dotyczących wyżej wymienionych tematów we Włoszech oraz w innych krajach. Uczestniczył we wpisaniu niektórych zabytków kultury przemysłowej na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Jako doradca Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków i Miejsc Historycznych (CIOMOS) dokonuje oceny stanowisk archeologicznych nominowanych do wpisania na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

return to top