[ONLINE] Wykład pt. „Tysiąc lat Hrómunda na północy: od średniowiecznego prosimetrum do viking metalu”

14.04.2021 - 15:13, aktualizacja 17.04.2021 - 10:15
Redakcja: OO

Centrum Badań Nordystycznych i Staroangielskich przy Uniwersytecie Śląskim w Katowicach organizuje wykład pt. „Tysiąc lat Hrómunda na północy: od średniowiecznego prosimetrum do viking metalu”, który poprowadzi dr Katarzyna Anna Kapitan z Muzeum Historii Narodowej na Zamku Frederiksborg w Danii.

Spotkanie odbędzie się zdalnie za pośrednictwem aplikacji MS Teams w czwartek 29 kwietnia 2021 roku o godz. 17.00. Osoby zainteresowane udziałem proszone są o kontakt via e-mail: cbns@us.edu.pl.

Dr Katarzyna Anna Kapitan jest pracownikiem naukowym w Muzeum Historii Narodowej na Zamku Frederiksborg w Danii, gdzie prowadzi badania w ramach stypendium naukowego Jej Wysokości Królowej Danii Małgorzaty II, przyznanego na wybitny projekt badawczy nad recepcją literatury staro-nordyjskiej w Danii i Islandii. Projekt pt. „Writing (Hi)stories” jest finansowany przez fundację Carlsberga i bada rolę literatury staronordyjskiej we wczesnonowożytnej historiografii duńskiej. Projekt jest realizowany we współpracy z Muzeum Narodowym Islandii oraz Uniwersytetem Islandii. Dr Kapitan jest również wizytującym pracownikiem naukowym w instytucie Arniego Magnussona na Uniwersytecie w Kopenhadze, w którym prowadziła badania od 2015 roku i gdzie zdobyła stopień naukowy doktora w zakresie filologii nordyjskiej. We wrześniu 2021 roku dr Kapitan rozpocznie nowy projekt badawczy Virtual Library of Torfæus na Uniwersytecie Oxfordzkim.