Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

[ONLINE] Wykłady otwarte Uniwersytetu Śląskiego Dzieci

05.06.2020 - 14:15, aktualizacja 05.06.2020 - 17:50
Redakcja: OO
Tagi: Uniwersytet Śląski Dzieci, wykład

Uniwersytet Śląski Dzieci organizuje kolejne wykłady otwarte, które zostaną wyemitowane w sobotę 6 czerwca 2020 roku w serwisie YouTube.

1. Red. Wiktor Niedzicki: „Sensacyjne dzieje polskich uczonych”. Premiera wykładu o godz. 14.00

Czy znacie największych polskich uczonych? Każdy na pewno słyszał o Mikołaju Koperniku czy też o Marii Skłodowskiej-Curie. Każdy fizyk wie, kim był Jan Czochralski, a większość z nas słyszała pewnie także o Heweliuszu, ale o Witelonie czy o Tytusie Burattinim albo Janie Baranowskim już chyba nie wszyscy… Tymczasem ich dzieła znane są na całym świecie, a ich autorytety były niepodważalne przez setki lat. Można też zapytać inaczej: kto był twórcą standaryzowanej miary „metra powszechnego katolickiego” opartego na wahadle sekundowym i południku krakowskim? Albo dlaczego NASA wspomina dzisiaj Kazimierza Siemienowicza? Co on takiego zrobił? Kto wynalazł kamizelkę kuloodporną, a kto wykrywacz min, semafor czy kolorową fotografię? Kto uratował miliony ludzi w Europie przed tyfusem albo kto wynalazł szczepionkę na wirusa polio i ocalił całe pokolenia dzieci przed ciężką chorobą Heinego-Medina? Nazwiska wielu polskich uczonych – fizyków, matematyków, astronomów, wynalazców czy lekarzy – znał kiedyś cały świat. Warto pamiętać je także dzisiaj, zwłaszcza w Polsce.

Link do wykładu: www.youtube.com

2. Dr inż. Paweł Janowski (Akademia Górniczo-Hutnicza): „Czy trzeba się bać elektrowni atomowej?”. Premiera wykładu o godz. 15.00

Jak działa elektrownia jądrowa? Jakie ma zalety, a jakie wady? Skąd do niej brać paliwo i ile go trzeba? Czy jej użytkowanie jest bardziej czy mniej niebezpieczne niż np. latanie samolotem? I w końcu – czy powinniśmy się bać energetyki jądrowej? Jeśli interesują cię odpowiedzi na te pytania i chcesz zobaczyć, co uran robił kiedyś w naszej kuchni, zapraszamy na wykład.

Link do wykładu: www.youtube.com

3. Dr Andrzej Boczarowski (Uniwersytet Śląski): „Ewolucja materii. Historia zaklęta w płatkach śniegu”. Premiera wykładu o godz. 16.00

Czy wiecie o tym, że są osoby, które kolekcjonują płatki śniegu? A czy zastanawialiście się, dlaczego płatki śniegu mają tak piękne i niezwykle różnorodne kształty? I dlaczego nie ma dwóch identycznych płatków? Tajemnica ukryta jest w podstawach budowy materii – w budowie atomów tlenu i wodoru oraz spolaryzowanej cząsteczki wody. To jednak tylko wyjściowe przesłanki fantastycznych kształtów płatków. Pozostałe czynniki kształtujące ostateczną postać płatka związane są z całą historią jego narodzin i życia aż do momentu, w którym go ujrzymy. Płatek jest obiektem czterowymiarowym, na jego strukturę fizyczną nałożona jest historia powstania – możemy go czytać jak książkę. Podobnie w skałach zapisana jest historia świata, a w organizmach żywych – historia życia na naszej planecie.

Link do wykładu: www.youtube.com

Red. Wiktor Niedzicki
Red. Wiktor Niedzicki | mat. Uniwersytetu Śląskiego

 

 

Dr inż. Paweł Janowski
Dr inż. Paweł Janowski | archiwum dr. inż. Janowskiego

 

Dr Andrzej Boczarowski
Dr Andrzej Boczarowski | mat. Uniwersytetu Śląskiego

 

return to top