Po raz pierwszy w historii letnia szkoła języka, literatury i kultury polskiej, organizowana przez Szkołę Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego, odbędzie się w formie online. Nauczyciele akademiccy poprowadzą zajęcia z wykorzystaniem nowoczesnych komunikatorów i platform internetowych.
Uroczyste rozpoczęcie letniej szkoły zaplanowano na 3 sierpnia 2020 roku. Wykład inaugurujący pt. „O potrzebie fikcji” wygłosi rektor elekt Uniwersytetu Śląskiego prof. dr hab. Ryszard Koziołek. Ponadto tego dnia około 100 osób z całego świata, m.in. z Armenii, Brazylii, Chin, Gwatemali, Indonezji, Niemiec, Nigerii, Palestyny, Ukrainy, napisze test kwalifikacyjny, dzięki któremu uczestnicy zostaną przydzieleni do odpowiednich grup i przez trzy tygodnie będą zgłębiać tajniki polskiej mowy oraz poznawać naszą kulturę.
Uczestnicy letniej szkoły online będą mieli okazję, by znacznie poprawić swoją znajomość polszczyzny. Codziennie czekają na nich 4 godziny intensywnej nauki języka polskiego, a ponadto wykłady i seminaria dotyczące polskiej literatury, kultury, sztuki, historii, polityki, jak również gry i zabawy językowe, spotkania filmowe, teatralne, poetyckie oraz warsztaty muzyczne i kulinarne. Udział zagranicznych gości z 5 kontynentów w aktywnościach na żywo to duże wyzwanie z powodu różnych stref czasowych, dlatego zajęcia będą odbywały się późnymi popołudniami i wczesnymi wieczorami.
W programie zaplanowane zostały także interaktywne podróże do Cieszyna, Warszawy, Krakowa oraz Muzeum Auschwitz-Birkenau. Będą to zarówno wcześniej nagrane i skomponowane minireportaże, jak i realizowane w czasie rzeczywistym wirtualne przejażdżki z lektorami i przewodnikami.
Tradycyjnie 15 sierpnia odbędzie się międzynarodowy konkurs ortograficzny „Sprawdzian z polskiego”, a następnie Spotkanie Kultur i Tradycji, podczas którego słuchacze zaprezentują swoje tradycje narodowe. Na stronie Szkoły Języka i Kultury Polskiej i profilu Facebook pojawią się informacje, gdzie będzie można zobaczyć prezentacje oraz występy osób z całego świata i razem z nimi zawalczyć o tytuł Cudzoziemskiego Mistrza Języka Polskiego. Oba te wydarzenia będą dostępne dla wszystkich chętnych.