Podpisanie umowy z Instytutem Cervantesa w Krakowie

12.03.2019 - 18:11, aktualizacja 05.11.2019 - 11:10
Redakcja: admin

Uniwersytet Śląski nawiąże współpracę z Instytutem Cervantesa w Krakowie. Podpisanie umowy odbędzie się 15 marca 2019 roku na Wydziale Filologicznym w Sosnowcu, podczas tegorocznej edycji Hispanofonii – wydarzenia promującego język i kulturę hiszpańską. W imieniu uczelni dokument sygnować będzie JM Rektor prof. dr hab. Andrzej Kowalczyk, natomiast Instytut Cervantesa w Krakowie reprezentować będzie Don Fernando Martínez-Vara de Rey de Irezábal. W spotkaniu udział wezmą również między innymi JE Ambasador Hiszpanii w Polsce Francisco Javier Sanabria Valderrama, dziekan Wydziału Filologicznego prof. zw. dr hab. Krzysztof Jarosz oraz kierownik Zakładu Badań Iberyjskich i Latynoamerykańskich prof. dr hab. Joanna Wilk-Racięska, która była inicjatorką działań zmierzających do podpisania oficjalnej umowy między obiema instytucjami.

W ramach współpracy planowane jest organizowanie między innymi corocznych międzynarodowych konferencji poświęconych kształceniu nauczycieli języka hiszpańskiego jako języka obcego (ELE), warsztatów dydaktycznych, a także opracowanie programu praktyk dla studentów w Instytucie Cervantesa oraz współorganizowanie wydarzeń kulturalnych promujących język i kulturę Hiszpanii, Hispanoameryki i krajów hispanojęzycznych.

Instytut Języków Romańskich i Translatoryki UŚ od wielu lat współpracuje z Instytutem Cervantesa. W 2015 i 2018 roku dr Cecylia Tatoj współorganizowała warsztaty dla nauczycieli języka hiszpańskiego oraz była głównym organizatorem dwóch dużych sympozjów: „Coloquio Internacional de la Asociación Europea de Profesores de Español” (2016) oraz „Coloquio Internacional de la Sociedad Española de Didáctica de la Lengua y la Literatura” (2018).