Piąta edycja Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE odbędzie się między 10 a 12 kwietnia 2021 roku. Jak co roku zaproszenie do współtworzenia ŚFN kierowane jest do nauczycieli akademickich, pracowników naukowych, doktorantów, studentów, opiekunów i członków kół naukowych, ale również osób zajmujących się nauką amatorsko, którzy chcą zaprezentować swoje fascynacje i pasje naukowe podczas święta śląskiej nauki w przestrzeni Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach. Zgłoszenia zawierające wszelkiego rodzaju aktywności (stanowiska pokazowe, warsztaty, wykłady, wystawy i inne formy, dzięki którym można popularyzować naukę) będą przyjmowane od 24 września do 6 listopada 2020 roku za pośrednictwem formularza dostępnego na stronie: www.slaskifestiwalnauki.pl/nabor-zgloszen-5-edycja.
Zespół Śląskiego Festiwalu Nauki pracuje obecnie nad rozwiązaniami, które zapewnią bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom wydarzenia. Z uwagi na obecną sytuację epidemiczną w kraju, za najbardziej prawdopodobne rozwiązanie trzeba uznać hybrydową formułę ŚFN: w niektórych częściach programu w MCK będzie mogła wziąć udział ograniczona liczba osób, natomiast pozostali chętni będą mogli skorzystać z organizowanych aktywności za pośrednictwem transmisji online. W związku z tym popularyzatorzy nauki proszeni są o zaproponowanie rozwiązań nieoczywistych, przyciągających uwagę i takich, które sprawdzą się zarówno wśród uczestników obecnych w MCK, jak i osób biorących udział online.
Warto zaznaczyć, że wszystkie osoby zgłaszające aktywności z afiliacją Uniwersytetu Śląskiego mogą starać się o dofinansowanie proponowanych działań. Szczegółowe informacje, w tym warunki otrzymania pomocy finansowej, można znaleźć na stronie: www.slaskifestiwalnauki.pl.
Aby otrzymać wsparcie, spełnionych musi zostać kilka warunków:
- aktywnością musi być stanowisko pokazowe lub warsztaty;
- zgłoszenie musi zostać pozytywnie zweryfikowane przez Biuro Organizacyjne ŚFN;
- zgłoszenie musi zostać przesłane do 22 października;
- niezależnie od zgłoszenia głównego trzeba wypełnić również formularz o dofinansowanie (także do 22 października).
Szczegółowe zasady dofinansowania
Komitet organizacyjny ŚFN oferuje pomoc wszystkim zainteresowanym w opracowaniu zgłoszeń i przygotowaniu opisów aktywności hybrydowych. Do dyspozycji pozostaje biuro organizacyjne festiwalu (e-mail: sfn@us.edu.pl, tel. 32 359 23 25).