Seminarium nt. nowej koncepcji studiów na Uniwersytecie Śląskim

24.03.2022 - 12:30, aktualizacja 28.03.2022 - 12:39
Redakcja: K.S

29 marca 2022 roku o godz. 16.00 odbędzie się kolejne seminarium dot. nowej koncepcji studiów na Uniwersytecie Śląskim.

Gośćmi spotkania będą prof. dr hab. Jerzy Hausner, który wygłosi wykład pt. „Idea uniwersytetu czy Uniwersytet-Idea” oraz prof. dr hab. Przemysław Czapliński, którego tematem wystąpienia będzie „Splatając na nowo, to co uniwersyteckie”.

Prof. dr hab. Jerzy Hausner jest ekonomistą, przewodniczącym Rady Programowej Open Eyes Economy Summit oraz Rady Fundacji Gospodarki i Administracji Publicznej. Były wicepremier i minister gospodarki, pracy i polityki społecznej, poseł na Sejm w latach 2001–2005, członek Rady Polityki Pieniężnej III kadencji, członek korespondent Polskiej Akademii Umiejętności, laureat nagród: Kisiela, Władysława Grabskiego i Edwarda Lipińskiego, doktor honoris causa Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Prof. dr hab. Przemysław Czapliński to historyk literatury polskiej i europejskiej XX i XXI wieku, eseista, tłumacz, krytyk. Współtwórca Zakładu Antropologii Literatury (UAM), dyrektor Centrum Humanistyki Otwartej (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu), członek redakcji czasopisma „Teksty Drugie”. Jego ostatnie publikacje: „Poruszona mapa” (2016), „Literatura i jej natury” (2017; współautorzy: Joanna B. Bednarek, Dawid Gostyński), „ O jeden las za daleko. Demokracja, kapitalizm i nieposłuszeństwo ekologiczne w Polsce” (współredaktorzy: J.B. Bednarek, D. Gostyński; 2019), „Tożsamość po pogromie. Świadectwa i interpretacje Marca ’68” (współredaktor: Alina Molisak, Warszawa 2019), „Znaki katastrofy, spacje ocalenia. O twórczości W.G. Sebalda”  (współredaktor: Katarzyna Kończal, Warszawa 2020).

Seminarium będzie transmitowane online na kanale YouTube.