Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Spotkania z dr. Michaelem Fowlerem z Technische Universität w Berlinie

21.06.2023 - 09:53, aktualizacja 29.06.2023 - 10:10
Redakcja: OO

Od 29 czerwca do 10 lipca 2023 roku gościem Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach będzie dr Michael Fowler z Technische Universität w Berlinie.

W ramach projektu badawczo-dydaktycznego pt. „Wykorzystanie dźwięku w projektowaniu przestrzeni urbanistycznych, dydaktyce, multimediach oraz działaniach będących odpowiedzią na wyzwania międzykulturowe i społeczne” zaplanowano publiczne wykłady, warsztaty oraz konsultacje. Wydarzenia skierowane są do wszystkich zainteresowanych pracowników i pracowniczek naukowo-dydaktycznych, doktorantów i doktorantek oraz studentów i studentek Uniwersytetu Śląskiego, a także do osób z Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

Dr Michael Fowler odwiedzi Uniwersytet Śląski na zaproszenie dr Małgorzaty Kądzieli z Instytutu Nauk o Kulturze UŚ.

Biogram gościa

Naukowiec interdyscyplinarny zajmujący się badaniami w zakresie projektów, w których nauka i sztuka przenikają się w poszukiwaniu innowacyjnego wkładu w obie dyscypliny. Posiada doświadczenie w zakresie strategii rozwoju projektów art&science, popularyzacji nauki oraz programów społecznych realizowanych w kontekstach uczelni niemieckich. Pierwotnie studiował muzykę klasyczną w Australii i USA. Prowadził międzynarodową działalność koncertową jako pianista oraz wykonawca muzyki elektronicznej. Współpracował z najwybitniejszymi kompozytorami końca XX wieku, w tym Karlheinzem Stockhausenem, Stevem Reichem i Miltonem Babbittem. Zdobył uznanie krytyków piszących m.in. dla „The New York Times”, „Atlanta Constitution-Journal”, „Montreal Gazette” i „Sydney Morning Herald”. Jako naukowiec publikował na temat przestrzennych relacji dźwięku z architekturą, muzyką i w projektowaniu japońskich ogrodów. Interesuje się technikami mapowania, analizy i projektowania przestrzeni dźwiękowych. Zajmował się semiotyką audialną japońskich ogrodów, koncepcją dźwięku w architekturze i architekturze krajobrazu. Wykorzystywał techniki matematyki i sztucznej inteligencji do reprezentowania nieokreślonych przestrzeni muzycznych w partyturach Johna Cage’a, badał także ontologiczne wymiary dźwięku i słuchania. Zajmuje się również projektowaniem immersyjnych instalacji dźwiękowych site-specific, które prezentował w Australii, USA, Chinach i Japonii. Posiada istotny wkład w powstanie oraz rozwój Science Gallery Berlin przy Technische Universität w Berlinie. Jest absolwentem Australian Research Council oraz Alexander von Humboldt Stiftung.

Harmonogram spotkań

Od 29 czerwca do 10 lipca 2023 roku dr Michael Fowler będzie uczestniczyć w badaniach naukowych, zamkniętych konsultacjach oraz seminariach dla pracowników i pracowniczek, doktorantów i doktorantek Instytutu Nauk o Kulturze Uniwersytetu Śląskiego oraz Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej. Weźmie udział również w zamkniętych konsultacjach, warsztatach oraz seminariach dla studentów i studentek kierunków kulturoznawstwo, kultury mediów oraz architektura.

W piątek 30 czerwca 2023 roku o godz. 15.15 odbędzie się wykład otwarty dr. M. Fowlera poświęcony strategiom projektowania krajobrazów dźwiękowych. Natomiast 4 lipca o godz. 12.00 przewidziany jest kolejny wykład poświęcony relacjom pomiędzy zachodnią muzyką XX wieku i estetyką japońską. Prelekcje odbędą się na Wydziale Humanistycznym UŚ w auli im. A. Pawlikowskiego.

Aby wziąć udział w wykładach otwartych, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy. Rejestracja na oba spotkania rozpocznie się 20 czerwca o godz. 13.00 i otwarta będzie do 29 czerwca do godz. 13.00.

logo Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii

Projekt „Wykorzystanie dźwięku w projektowaniu przestrzeni urbanistycznych, dydaktyce, multimediach oraz działaniach będących odpowiedzią na wyzwania międzykulturowe i społeczne. Projekt we współpracy z dr. Michaelem Fowlerem (Technische Universität w Berlinie)” został sfinansowany przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię w ramach programu „Metropolitalny Fundusz Wspierania Nauki” w latach 2022–2024.

return to top