„Ludzie – Nauka – Wpływ” to nowy cykl spotkań naukowych, który w maju 2023 roku został powołany przez dr Agatę Sowińską z Instytutu Literaturoznawstwa Uniwersytetu Śląskiego. Spotkania w ramach tego cyklu będą w tym roku poświęcone starożytnemu Egiptowi. Pierwszym z gości był dr Wojciech Ejsmond z Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN.
Gościem kolejnego spotkania będzie prof. dr hab. Andrzej Niwiński, egiptolog, pracownik Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. Naukowiec przedstawi temat „Ku odkryciu największej tajemnicy sprzed trzech tysięcy lat. Ponad 20 lat poszukiwań w Deir el-Bahari”.
Prof. Andrzej Niwiński specjalizuje się w historii, religii i ikonografii Egiptu, głównie z okresu Nowego Państwa i XXI dynastii (XVI–XI w. p.n.e.). Kieruje tzw. Misją Skalną w Deir el-Bahari, której celem jest odkrycie grobowca arcykapłana i faraona Herhora (XI w. p.n.e.). Od 2018 roku jest także kierownikiem Projektu Sarkofagowego Uniwersytetu Warszawskiego. Był polskim przedstawicielem w Radzie Międzynarodowego Stowarzyszenia Egiptologów oraz prezesem Stowarzyszenia Miłośników Egiptu HERHOR. W 2022 roku odznaczony został Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.
Wydarzenie odbędzie się 29 maja 2023 roku o godz. 14.00 w Sali A1.8 na Wydziale Humanistycznym UŚ (ul. Uniwersytecka 4, Katowice).
W spotkaniach można uczestniczyć również zdalnie. Osoby zainteresowane proszone są o kontakt mailowy z organizatorką.