W ich przypadku „tradycja” oznacza nie tylko pielęgnowanie dawnych strojów, pieśni i układów tanecznych: to również ponad 50 lat występów na scenach regionu, kraju i całego świata. Studencki Zespół Pieśni i Tańca „Katowice” nie spoczywa na laurach i każdego roku zapisuje nowe karty historii. O SZPiT w czasie przeszłym, teraźniejszym i przyszłym porozmawiamy w trakcie kolejnej edycji Sceny Premier Naukowych w czwartek 13 października o godzinie 18.30.
Od 1969 roku do wieczności
Historia Studenckiego Zespołu Pieśni i Tańca sięga roku 1969. Przez pięćdziesiąt trzy lata jego działalności przewinął się długi korowód postaci, pełen ruchu, dźwięków i energii. W jubileuszowych wydawnictwach SZPiT „Katowice” znajdziemy między innymi zestawienia pieśni i układów choreograficznych, z których niektóre pozostają w repertuarze zespołu od wielu dekad. Są w nich również barwne opowieści byłych i obecnych członków zespołu, setki anegdot przywiezionych z niemal czterdziestu krajów świata – od Algierii, przez Peru, do ZSRR. W końcu „folklor nie ma granic”, jak twierdzą członkowie SZPiT „Katowice”.
Z Katowic na cały świat
A jak naprawdę jest z tym przekraczaniem granic? SZPiT podróżuje po świecie, z kolei zagraniczni artyści odwiedzają SZPiT, szczególnie przy okazji Międzynarodowego Studenckiego Festiwalu Folklorystycznego, którego zespół jest gospodarzem. Czy spotkanie wykonawców z różnych kontynentów to tylko szansa na zwiedzanie świata, czy też okazja do wzajemnej inspiracji? Czy polska i śląska kultura ludowa jest ciekawa dla publiczności w Peru? Czy występ artystów z Kenii może być inspiracją dla naszego zespołu?
Kwarantanna i „Kujawski Wianek”
Okres „pandemiczny” to ciężkie wyzwanie dla grupy ludzi, których żywiołem są występy na scenie. Bardzo ograniczone zostały możliwości podróży międzynarodowych, a wiele wydarzeń odbywało się w okrojonej formie.
W tych nadzwyczajnych okolicznościach SZPiT nie ustawał w poszukiwaniu alternatywnych form kontaktu z publicznością. Był wśród nich trojak tańczony na odległość i studniówkowy polonez na czas kwarantanny.
Na szczęście przyszły też lepsze dni i miesiące, kiedy można było organizować próby oraz koncerty. W ciągu ostatniego roku Studencki Zespół Pieśni i Tańca „Katowice” wziął udział m.in. w 5. Śląskim Festiwalu Nauki KATOWICE, Światowym Forum Miejskim WUF11 w Katowicach, a kilka tygodni temu w obchodach 760-lecia lokacji miasta Czeladź. W listopadzie 2021 roku SZPiT dopisał kolejny sukces do swej bogatej listy osiągnięć: zajął ex aequo I miejsce w kategorii zespołów studenckich na IX Ogólnopolskim Festiwalu Zespołów Folklorystycznych „O Kujawski Wianek”.
Wszystkie oczy i uszy na SZPiT!
W ramach 25. edycji Sceny Premier Naukowych w czwartek 13 października o godzinie 18.30 porozmawiamy o folklorze, tradycji, tańcu i śpiewie. Gośćmi Ewy Niewiadomskiej, dziennikarki Polskiego Radia Katowice, będą Emilia Głombica – instruktorka śpiewu ze Studenckiego Zespołu Pieśni i Tańca „Katowice” oraz dr Jacek Łumiński – kierownik Zakładu Tańca na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.
Bądźcie razem z nami – tym razem na ludowo!
Rozmowa będzie tłumaczona na Polski Język Migowy.
Scena Premier Naukowych jest wydarzeniem współorganizowanym przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię.
Przypominamy, że dotychczasowe spotkania dostępne są na kanale YouTube UŚ.