Trzeci wykład w ramach 16. edycji seminarium „Problem granic w filozofii i nauce”

07.11.2016 - 10:17, aktualizacja 05.11.2019 - 11:18
Redakcja: admin

W październiku rozpoczęła się XVI edycja interdyscyplinarnego seminarium Instytutu Filozofii i Instytutu Fizyki Uniwersytetu Śląskiego dotycząca granic poznania. Trzeci z cyklu wykładów zatytułowany „Socjologia pogranicza – czyli o limesach geograficznych, politycznych, społecznych i kulturowych” wygłosi prof. zw. dr hab. Marek Szczepański. Seminarium odbędzie się w środę 9 listopada 2016 roku o godz. 15.30 w sali sympozjalnej III na Wydziale Nauk Społecznych (Katowice, ul. Bankowa 11).

Prelekcja poświęcona zostanie socjologii pogranicza definiowanego zazwyczaj jako usytuowany kresowo obszar w państwie, zaludniony przez zróżnicowane mniejszości narodowe, etniczne, językowe czy religijne. Wśród poruszanych zagadnień znajdzie się zatem związany z pograniczem indyferentyzm narodowy czy specyfika „ojczyzny prywatnej” (nazywanej czasem „małą ojczyzną”, „mniejszym niebem”, „światem najmniejszym” lub „heimatem”), którą tworzą ludzie, wykreowane przez nich miejsca i przestrzenie, wspólnota gospodarowania, wspólnota kultury i wreszcie sieć instytucji.

Ikona pdf Streszczenie wykładu (dokument pdf)

Ikona pdf Program cyklu wykładów „Problem granic w filozofii i nauce” (dokument pdf)

Plakat dotyczący seminarium (program zamieszczony został powyżej w pliku pdf )