W czwartek 24 czerwca 2021 roku o godz. 11.00 odbędzie się uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Śląskiego lek. med. Jolancie Wadowskiej-Król. Tytuł ten został przyznany uchwałą Senatu Uniwersytetu Śląskiego 27 kwietnia 2021 roku.
Jolanta Wadowska-Król. Fot. prof. dr hab. Witold Jacyków, Uniwersytet Śląski
Jolanta Wadowska-Król
Lekarka pediatra wielkiego serca, kobieta o nieprzeciętnej dzielności i skromności, reprezentująca postawę nieugiętą, otwartą dla wartości nadrzędnych i wykazująca nietuzinkową odwagę w przełamywaniu barier, gotowa walczyć o godność i zdrowie szopienickich dzieci w czasach opresji ideologicznej, kiedy władza tłumiła prawdę o zdrowiu i życiu obywateli.
W latach siedemdziesiątych rozpoczęła badania dotyczące narażenia na ołowicę dzieci mieszkających w pobliżu Huty Szopienice. Dzięki jej działaniom zorganizowano leczenie tysięcy dzieci zagrożonych zachorowaniem na ołowicę, zdecydowano również o rozbiórce domów stojących najbliżej komina huty. Przyczyniło się to do poprawy zdrowia mieszkańców oraz korzystnie wpłynęło na stan środowiska miasta.
Transmisja uroczystości
Transmisja z ceremonii prowadzona będzie na kanałach Uniwersytetu Śląskiego:
Wystawa pt. „Szopienice w kolorze ołowiu”
Wystawa została zainspirowana działalnością lekarki pediatry Jolanty Wadowskiej-Król. Jej autorem jest prof. dr hab. Witold Jacyków z Wydziału Sztuki i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego.
W latach burzliwego rozwoju przemysłu na Śląsku Jolanta Wadowska-Król miała odwagę mówić o jego społecznych kosztach i zatruwaniu ołowiem dzieci mieszkających w pobliżu Huty Metali Nieżelaznych w Szopienicach.
Temat ołowicy, ukrywany przez władze jako niewygodny zarówno w kontekście politycznym, jak i ekonomicznym, stał się motorem ryzykownego działania lekarki, nieprzeciętnej osobowości, chcącej zmienić ten stan.
Lek. med. Jolanta Wadowska-Król, realizując misję lekarza pediatry, walczyła o wykazanie zgubnego wpływu huty na życie mieszkającej w sąsiedztwie społeczności, ujawniając bezpośrednią zależność fatalnego stanu zdrowia dzieci i produkcji zakładu.
Zestaw fotografii prezentowanych na wystawie powstał w miejscu wydarzeń sprzed lat na terenie Szopienic jako projekcja wspomnień bohaterki. Konfrontacja opowiadań lek. med. Jolanty Wadowskiej-Król o przeszłości z obrazem miejsc w obecnym czasie wywarła silny wpływ na wyobraźnię autora. Zdjęcia przedstawiają pogranicze dokumentu i imaginacji. Tak dzieje się zazwyczaj, kiedy autor poruszony emocjonalnie werbalną treścią stara się ją zmaterializować fotograficznie, nakładając mentalne obrazy na realną rzeczywistość istniejącą przed obiektywem. Dodatkowo pomocne były nieliczne zdjęcia archiwalne umieszczone w autorskich kompozycjach, udostępnione przez Narodowe Archiwum Cyfrowe i inne instytucje.
Powstałe fotografie są jedynie materialną notatką, bo prawdziwym przeżyciem było osobiste spotkanie z fascynującym człowiekiem – lek. med. Jolantą Wadowską-Król.