Wydział Prawa i Administracji UŚ trzeci w Polsce

17.06.2019 - 15:15, aktualizacja 05.11.2019 - 11:10
Redakcja: admin

Redakcja dziennika „Rzeczpospolita” ogłosiła wyniki Rankingu Wydziałów Prawa 2019. W ścisłym gronie laureatów tegorocznego zestawienia znalazł się Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego. Zajął trzecie miejsce w Polsce w grupie uczelni publicznych.

Klasyfikacja została opracowana na podstawie danych Ośrodka Przetwarzania Informacji Państwowego Instytutu Badawczego. Pod uwagę wzięte zostały trzy kategorie: potencjał naukowy, jakość kształcenia oraz współpraca z zagranicą, które w łącznej ocenie pozwalały wydziałom uzyskać maksymalnie 45 punktów. Zwycięzca rankingu wśród uczelni publicznych – Uniwersytet Jagielloński zdobył łącznie 28,18 pkt, na drugim miejscu uplasował się Uniwersytet Warszawski uzyskując 27,20 pkt, natomiast trzeci najlepszy wydział prawa w Polsce ma Uniwersytet Śląski, który otrzymał 25,45 pkt.

Wysoko oceniony został potencjał naukowy Wydziału Prawa i Administracji UŚ. W tej kategorii uwzględniono: ocenę parametryczną, rozwój kadry (mierzony liczbą pracowników, którzy otrzymali tytuł profesora i stopień doktora habilitowanego oraz obronionych doktoratów w 2018 r. w stosunku do liczby pracowników, którzy są przypisani do minimum kadrowego), uprawnienia habilitacyjne oraz doktorskie, konkurencyjność (liczbę zakończonych w ubiegłym roku grantów w przeliczeniu na pracownika oraz liczbę grantów), a także konferencje. W klasyfikacji Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego uzyskał 12,01 pkt, wyprzedzając m.in. Uniwersytet Jagielloński. Znalazł się tym samym w ścisłej czołówce uczelni publicznych pod względem potencjału naukowego. Dla porównania zwycięzca w tej kategorii – Uniwersytet Mikołaja Kopernika otrzymał 12,50 pkt, natomiast Uniwersytet Warszawski – 12,22.

Ogłoszenie wyników rankingu i rozdanie nagród odbyło się 14 czerwca 2019 roku podczas uroczystej gali w Warszawie. Nagrodę odebrał dziekan Wydziału Prawa i Administracji UŚ prof. dr hab. Czesław Martysz.

Szczegółowe dane oraz metodologia rankingu dostępne są na stronie: www.rp.pl/Rankingi.

Wywiad z prof. Czesławem Martyszem na temat jakości kształcenia na wydziale prawa