XIV Święto Liczby Pi

26.11.2020 - 14:58, aktualizacja 04.12.2020 - 08:14
Redakcja: MJ
Tagi: święto liczby pi

3,14 to pierwsze trzy cyfry liczby π, która corocznie 14 marca obchodzi swoje święto na całym świecie, w tym także na Uniwersytecie Śląskim. Termin nie jest przypadkowy – nawiązuje do amerykańskiego zapisu daty 14 marca: 3.14. W tym roku, ze względu na pandemię organizatorzy podjęli decyzję o przesunięciu terminu wydarzenia. Nowa data została ustalona na 8 grudnia 2020 roku. Formuła również będzie nowa, ponieważ wydarzenie odbędzie się online.

Podczas Święta Liczby Pi, które każdego roku rozpoczyna się wykładem inauguracyjnym o godz. 9.42 (3π), organizowany jest festiwal nauk ścisłych i technicznych, skierowany do kandydatów zainteresowanych podjęciem studiów, a także do studentów, nauczycieli i absolwentów. Na program wydarzenia składają się liczne wykłady popularnonaukowe, różnorodne warsztaty, pokazy oraz konkursy z nagrodami, które przybliżą im zagadnienia związane z liczbą π – jednej z najważniejszych stałych matematycznych.

Wykład inauguracyjny pt. „Pi razy oko” wygłosi prof. dr hab. Michał Szurek. Spotkanie będzie transmitowane na platformie YouTube: youtu.be/pGgMSaYEhyM

Wydarzenie organizowane jest przez Uniwersytet Śląski oraz Polskie Towarzystwo Matematyczne.

Niebieskie tło i czarny tekst. W lewym górnym roku logotyp Uniwersytetu Śląskiego, poniżej duży napis XIV Święto Liczby PI. Na środku duża liczba pi umieszczona w okręgu i prostokącie bez tła. Poniżej tekst: 8 grudnia 2020 r. Uniwersytet Śląski w Katowicach Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych. Wykłady nagrody konkursy. Biuro Święta Liczby Pi tel.: 32 359 22 76 www.swietopi.us.edu.pl. Litera f w kółku i adres fanpage'a swietoliczbypi Uniwersytet Śląski w Katowicach ul. Bankowa 12 40-007 Katowice www.us.edu.pl