Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

XXV uroczysty koncert akademicki z okazji święta Uniwersytetu Śląskiego

20.05.2021 - 11:30, aktualizacja 08.06.2021 - 10:18
Redakcja: AJS
Tagi: koncert

Z okazji 53. rocznicy powołania Uniwersytetu Śląskiego rektor uczelni prof. dr hab. Ryszard Koziołek zaprasza na uroczysty koncert akademicki „UniVersiTango. Koncert utworów Astora Piazzolli”, który odbędzie się w sobotę 12 czerwca 2021 roku o godz. 17.00.

W pierwszej części uroczystości wręczone zostaną wyróżnienia Senatu Uniwersytetu Śląskiego. Medal otrzyma dr Marcin Krupa – prezydent Katowic, a tytuł honorowego profesora Uniwersytetu Śląskiego – prof. dr hab. inż. Teofil Jesionowski, rektor Politechniki Poznańskiej. Następnie wykład pt. „about blank [na marginesie pustej strony]” wygłosi prof. dr hab. Grzegorz Hańderek – rektor Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, absolwent Uniwersytetu Śląskiego.

Tę część koncertu poprowadzi Ewa Niewiadomska – dziennikarka Radia Katowice. Z kolei w części artystycznej po raz pierwszy w historii koncertowych spotkań będziemy mogli zobaczyć studentów Uniwersytetu Śląskiego. W roli prezenterów wystąpią: Wioleta Krusberska, Dawid Juraszek oraz Krzysztof Kaczor z Wydziału Sztuki i Nauki o Edukacji.

Program koncertu

Wojciech Golec (akordeon), Piotr Matusik (fortepian)

  1. Astor Piazzolla – Oblivion
  2. Astor Piazzolla – Guardia nueva

(oba tanga w aranżacji członków zespołu)

 

T & R Guitar Duo (Tomasz Spaliński i Rafał Jarczewski), Michał Żymełka (instrumenty perkusyjne, cajon)

Astor Piazzolla – Las cuatro estaciones porteñas
(cykl w aranżacji członków zespołu)

 

Agnieszka i Piotr Kopińscy (duet fortepianowy), Michał Żymełka (perkusja), Jerzy Główczewski (saksofon)

  1. Astor Piazzolla – Michelangelo ‘70
  2. Astor Piazzolla – Milonga del ángel
  3. Astor Piazzolla – Libertango

 

Wojciech Golec (akordeon) i Tomasz Spaliński (gitara) z towarzyszeniem SONOS Kwartet (w rozszerzonym składzie)

Astor Piazzolla – Concerto Hommage à Liège” na gitarę, bandoneon i orkiestrę smyczkową (wersja na gitarę, akordeon i septet smyczkowy)

  1. Introdukcja
  2. Milonga
  3. Tango

 

Koncepcja artystyczna koncertu: prof. dr hab. Tomasz Spaliński.

Wykonawcy

Jerzy Główczewski

dr hab. Jerzy Główczewski

Absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Obecnie wykładowca klasy saksofonu tejże uczelni. Laureat I nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Improwizacji Jazzowej w Katowicach. Członek zespołu EXTRA BALL Jarosława Śmietany, współuczestniczył w wielu trasach koncertowych i nagraniu płyty „Extra Ball” (Pol jazz Z-SX-0687). Wieloletni członek big bandu Akademii Muzycznej w Katowicach, z którym wystąpił na wielu międzynarodowych festiwalach jazzowych, takich jak: Berkeley Jazz Festival (Kalifornia), Reno (Nevada), Jazz Ost-East (Norymberga), Jazz Jamboree (Warszawa).

Od lat członek zespołu ALEX BAND Aleksandra Maliszewskiego, z którym dokonał wielu nagrań płytowych i telewizyjnych, akompaniując znanym i popularnym wykonawcom na festiwalach w Sopocie (Jose Feliciano, Shirley Bassey), Opolu, Witebsku (Białoruś) i Karlshamn (Szwecja).

Rozliczne wyjazdy zagraniczne (Norwegia, USA, Niemcy, Szwajcaria, Grecja, Kuwejt, Anglia), w tym wiele wspólnych koncertów z gwiazdami jazzu i muzyki rozrywkowej. Członek poznańskiej supergrupy ERGO BAND z Grażyną Łobaszewską w roli głównej. Od wielu lat uczestnik nagrań muzyki filmowej Zbigniewa Preisnera. Płyty „Preisner’s Music” i „Requiem For My Friend” ukazały się na całym świecie. W 1999 roku wykonanie „Requiem…” w „Royal Festival Hall” w Londynie z orkiestrą BBC Concert Orchestra oraz przyznanie potrójnej platynowej płyty za rekordową sprzedaż (300 tys. egzemplarzy) „Requiem For My Friend” wydaną przez firmę nagraniową Warner Music.

W 2009 roku na 3. Festiwalu Prawykonań w Katowicach prapremierowe wykonanie kompozycji Krzysztofa Herdzina pt. „Narracje na saksofon i orkiestrę” z Narodową Orkiestrą Symfoniczną. Rok później w 2010 roku rejestracja koncertu z orkiestrą „Sinfonia Varsovia”, która ukazała się na płycie „Symphonicum” z muzyką Krzysztofa Herdzina (Universal Music Polska).

Od wielu lat członek big bandu Zbigniewa Czwojdy akompaniującego znanym artystom występującym na festiwalu „Jazz nad Odrą”: Urszula Dudziak, Al Porcino, Bill Prince, Freddy Cole, Peter Herbolzheimer, Joe Faddis i wielu innych. Od 13 lat członek grupy „The Globetrotters”. W dorobku cztery nagrane płyty: „The Globetrotters”, „Fairy Tales From The Trees”, „Both Sides” i „Stop Don’t Talk”. Ponad siedemset zagranych koncertów w kraju i za granicą (Kuwejt, Węgry, Słowacja).

Rok 2017 obfituje w spektakularny koncert zespołu „Chick Corea Sextet” w składzie: Chick Corea – fortepian; Eddie Gomez – kontrabas; Brian Blade – perkusja; Andrzej Olejniczak – saksofon sopranowy; Grzegorz Nagórski – puzon i Jerzy Główczewski – saksofon sopranowy i tenorowy oraz flet. Koncert odbył się z towarzyszeniem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach pod dyrekcją Alexandra Humali.

W 2018 roku odznaczony brązowym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” przyznanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego.

Wojciech Golec

Wojciech Golec

Akordeonista, pedagog, absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie akordeonu prof. Joachima Pichury. Laureat krajowych i międzynarodowych konkursów akordeonowych, stypendysta Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury. Koncertował m.in. w USA, Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Grecji, Niemczech, Włoszech, Węgrzech, Słowacji, Czechach. Brał udział w licznych nagraniach radiowych i telewizyjnych, nagraniach muzyki filmowej oraz 20 albumów CD realizowanych z różnymi artystami. W roku 2016 nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Śląskiego ukazała się płyta solowa Wojciech Golec – Inspirations. W czerwcu 2017 roku uzyskał stopień doktora sztuk muzycznych w dyscyplinie artystycznej – instrumentalistyka nadany przez Radę Wydziału Wokalno-Instrumentalnego Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. Zatrudniony na stanowisku adiunkta w Instytucie Sztuk Muzycznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, a także pedagog w ZPSM im. S. Moniuszki w Bielsku-Białej

Rafał Jarczewski. Fot. Julia Agnieszka Szymala

Rafał Jarczewski

Absolwent Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach, koncertujący jako solista oraz kameralista na terenie całej Polski oraz w Niemczech, Austrii, Holandii, Belgii, Portugalii i we Francji.

Współpracował z filharmoniami: Śląską, Zielonogórską, Lubelską, Szczecińską, Częstochowską, Rzeszowską oraz Orkiestrą Kameralną „Aukso”, a także z Tournee-theater Euro-Studio w niemieckim Titisee-Neustadt. Jest laureatem ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów gitarowych w Strzelcach Krajeńskich, Zamościu, Warszawie oraz Bubenreuth (Niemcy).

Od lat z Tomaszem Spalińskim współtworzy formację T & R Guitar Duo, z sukcesem koncertując na terenie całego kraju. Ma w dorobku nagranie solowe i w duetach, a razem z Filharmonią Częstochowską zarejestrował koncert D RV 532 Antonio Vivaldiego oraz Double Concerto Astora Piazzolli.

Na antenie Radia Katowice prowadził audycje poświęcone muzyce gitarowej.

Agnieszka Kopińska

Agnieszka Kopińska

Pianistka, kameralistka, adiunkt Uniwersytetu Śląskiego, pedagog Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Katowicach. Współpracuje także z Polskim Wydawnictwem Muzycznym i Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach. Absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach. Trzykrotna stypendystka Towarzystwa im. F. Chopina w Warszawie. W roku 2011 w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy uzyskała stopień doktora sztuki, a w roku 2021 stopień doktora habilitowanego. Prowadzi działalność koncertową solistyczną oraz kameralną w Polsce i za granicą (USA, Francja, Niemcy, Czechy, Ukraina, Łotwa). Jej pasją artystyczną jest praktyka wykonawcza muzyki XX wieku i współczesnej oraz tematyka percepcji muzycznej. W dorobku posiada także publikacje książkowe oraz artykuły z tej dziedziny. Dokonała nagrań CD kompletu dzieł Witolda Lutosławskiego, przeznaczonych na fortepian solo i w składzie kameralnym, oraz licznych jego kompozycji wokalnych z towarzyszeniem fortepianu.

Piotr Kopiński

Piotr Kopiński

Pianista, absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach i École Normale de Musique w Paryżu (dyplom z wyróżnieniem). Dwukrotny stypendysta Towarzystwa im. F. Chopina w Warszawie (1991, 1993) oraz rządu francuskiego (1994–1995 i 2002–2003), a także Comité du A. Roussel (1995–1996). W roku 2007 obronił pracę doktorską w Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie obecnie pracuje jako wykładowca. W roku 2015 uzyskał stopień doktora habilitowanego. Jako solista i kameralista, a także etatowy pianista Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach występował w niemal wszystkich krajach Europy, Libanie i USA. Doświadczenia estradowe, obejmujące większość gatunków muzycznych (od baroku po rap), przekładają się u Piotra Kopińskiego na coraz śmielsze eksperymentowanie z muzyką XX-wieczną i współczesną.

Piotr Matusik

Piotr Matusik

Pianista, keyboardzista, kompozytor. Urodzony 5 czerwca 1991 roku w Bielsku-Białej. Absolwent Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie fortepianu prof. dr. hab. Wojciecha Niedzieli, z którym od października 2015 roku koncertuje w duecie fortepianowym. Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Młoda Polska 2019.

Lider akustyczno-elektronicznego Piotr Matusik TRIO. Formacja ma na koncie album „Independence” z autorską muzyką Piotra Matusika, wydany w kwietniu 2020 roku przez wytwórnię Soliton. Poza jazzem zajmuje się również muzyką alternatywną, elektroniczną. Laureat I nagrody w międzynarodowym konkursie kompozytorskim Bjazz 2016 w Leuven (Belgia). Nagrodzona kompozycja „Eternal July” znalazła się między innymi na płycie „Polished” – Bartosz Dworak Quartet, album ten zawiera kilka utworów autorskich artysty. Jednym z ważniejszych utworów w dorobku kompozytora jest „Nemesis” – kilku częściowa duża forma instrumentalna przeznaczona na improwizujące skrzypce i fortepian z towarzyszeniem orkiestry smyczkowej. Premiera miała miejsce w grudniu 2016 roku w sali koncertowej Bielskiej Szkoły Muzycznej, a sam projekt finansowany był przez Instytut Muzyki i Tańca. Kolejnym dziełem w dorobku Piotra Matusika, powstałym dzięki zamówieniom kompozytorskim, jest „Koncert na saksofon altowy improwizujący, z towarzyszeniem fortepianu” (2020).

Współpraca: Bartosz Dworak Quartet, Grzech Piotrowski „World Orchestra” oraz Grzech Piotrowski Quartet, Kinga Głyk, Wojciech Niedziela, Andy Middleton, Kazimierz Jonkisz, Ronnie Cuber, Krystyna Prońko, Grażyna Łobaszewska, Zbigniew Wodecki.

Nagrody zespołowe oraz indywidualne: I miejsce podczas międzynarodowego konkursu na kompozycję jazzową w Belgii – Bjazz 2016; I miejsce w siódmej edycji „Novum Jazz Festiwal” w Łomży 2014 – Nadzieja Jazzu; II miejsce podczas Międzynarodowego Konkursu Improwizacji Jazzowej w Katowicach 2015; II miejsce podczas Międzynarodowego Konkursu na kompozycję jazzową w Katowicach 2015; Grand Prix podczas 37 Jazz Juniors oraz Grand Prix Bielskiej Zadymki Jazzowej – Bartosz Dworak Quartet.

Dyskografia: „INDEPENDENCE” Piotr Matusik TRIO; „Live in Radio Katowice” – Bartosz Dworak Quartet; „Matusik and Ghostman Live” – Matusik and Ghostman; „Polished” – Bartosz Dworak Quartet (Hevhetia); „Tribute to Chick Corea” Piotr Matusik Quartet (Universal Music Polska); „Reflections” Bartosz Dworak Quartet (2018) (Hevhetia); „Dialog” Dariusz Ziółek; „Parallel Worlds” Apostolis Anthimos Quartet (MetalMind).

prof. dr hab. Tomasz Spaliński

prof. dr hab. Tomasz Spaliński

Absolwent Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach, koncertujący na terenie całego kraju i za granicą m.in.: we Włoszech, na Słowacji i Węgrzech, w Czechach, Niemczech, Austrii, Lichtensteinie, Hiszpanii, Szwajcarii, Szwecji, Danii, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych oraz na Kubie.

W latach 1992–1993 jako stypendysta rządu Hiszpanii studiował w Real Conservatorio Superior de Música w Madrycie. Jest laureatem Ogólnopolskiego Konkursu Wykonawczego Gitary Klasycznej w Łodzi (1985) oraz Międzynarodowego Konkursu Gitarowego „O Gitarę Czarnych Diamentów” w Tychach (1986).

Od roku 1988 nieprzerwanie związany zawodowo z Uniwersytetem Śląskim w Katowicach, który był wydawcą następujących publikacji: „Tomasz Spaliński – wybrane utwory na gitarę solo” (publikacja nutowa, 2004), „Tomasz Spaliński gra utwory gitarowe Józefa Świdra” (CD, 2005, pierwsza archiwizacja wszystkich dzieł kompozytora), „Twórczość gitarowa Józefa Świdra. Pogłębiona analiza aspektu wykonawstwa instrumentalnego” (pierwsza kompleksowa monografia dot. twórczości gitarowej Józefa Świdra + CD, 2007), „El fondo” (CD, gitara solo, 2012), „Eu Te Amo” (CD, T & R Guitar Duo, 2014), „Poziom prywatny vol. 1” (CD, zespół Poziom prywatny, 2017). Jest cenionym jurorem konkursów muzycznych oraz ekspertem licznych warsztatów, konsultacji i szkoleń przeprowadzonych dla nauczycieli i uczniów klas gitary szkół muzycznych I i II stopnia.

Michał Żymełka

Michał Żymełka

Absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie perkusji prof. Stanisława Proksy. Uczestniczył w licznych kursach muzycznych krajowych i międzynarodowych pod kierunkiem wielu wybitnych pedagogów: m.in. M. Forda, N. Zivkovica, M. Klimasary, K. Myćki, H. Ludima. Jest laureatem ważniejszych konkursów perkusyjnych w Europie m.in. I miejsca na III Otwartym Konkursie Wibrafonowym – Opole 2005, III miejsca w kategorii Ensembles na International Competition for Percussion Instruments – 2007 Plovdiv (Bułgaria).

Koncertuje jako solista, kameralista, występując na ważnych estradach europejskich, jak również współpracuje z wieloma orkiestrami. Od 2011 roku związany jest na stałe z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia z siedzibą w Katowicach.

Tancerze

Konrad Szot i Ewa Marzena Wolf
Konrad Szot i Ewa Marzena Wolf. Fot. Szymon Kamiński

Ewa Marzena Wolf

Góralka, tancerka, fotografka, performerka, choreografka („Wykład performatywny – Ciało”, „Pieśń Ciała”, „Gniew Wenus”. „Ukryte”). W latach 2016–2019 związana z Teatrem Małym w Tychach („Jestem”, „Wiara, Nadzieja, Miłość”).

Prowadzi autorskie zajęcia ze świadomości ciała Body ArtWork. Preferuje ruch sensoryczny, zwierzęcy, intuicyjny. Jej konikiem jest improwizacja oparta na świadomości ciała i przestrzeni. Interesuje ją to, co prawdziwe, oczywiste, prozaiczne, brzydkie i tabuizowane. Sztukę, m.in. spontaniczny ruch i kreację, traktuje jako środek wyrazu pozwalający na oswajanie lęków zarówno jednostkowych, jak i zbiorowych, pokonywanie przepaści kulturowych oraz narzędzie terapii.

Konrad Szot

Tancerz oraz nauczyciel tańca i świadomości ruchu. Absolwent gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego. Od 20 lat praktykuje akrobatyczne formy tańca: breakdance, capoeira, street dance.

Świadomy ruch oraz pracę z ciałem traktuje jako swoją życiową misję i powołanie. W swojej praktyce ruchowej łączy elementy tańca, jogi, capoeiry, parkouru, sztuk walki, ruchu naturalnego oraz masażu i holistycznej pracy z ciałem, której uczył się w m.in. w Indiach, Tajlandii oraz Wielkiej Brytanii. facebook.com/laboratoriumruchu

Bądźcie z nami online

Uroczystość będzie można śledzić na fanpage’u Uniwersytetu Śląskiego w serwisie Facebook, a także na kanale uczelni na platformie YouTube.

return to top