Drodzy Studenci,
jak zwykle o tej porze rozpoczynamy nowy rok akademicki w Uniwersytecie Śląskim. Ten rok 2019/2020 jest jednak szczególny, bowiem przynosi istotne zmiany w strukturze i funkcjonowaniu naszej uczelni. Od 1 października zaczyna działać w pełni nowe prawo o szkolnictwie wyższym i nauce w Polsce
(tzw. Ustawa 2.0) oraz nasze przepisy wewnętrzne uchwalone przez Senat Uniwersytetu Śląskiego, m.in.: nowy statut UŚ, nowe regulaminy, w tym najważniejsze dla kształcenia: regulamin organizacyjny, studiów oraz regulamin Szkoły Doktorskiej.
Nasze starania podczas pracy nad nowym kształtem uczelni miały podwójny cel. Po pierwsze, dostosowaliśmy Uniwersytet do wymogów nowej ustawy. Po drugie, ważniejsze, chcieliśmy poprawić warunki prowadzenia badań naukowych i kształcenia studentów.
Pewne nowości zauważycie od razu. Zmieniła się liczba wydziałów oraz niektóre ich nazwy. Po raz pierwszy w historii UŚ będziemy mieć na wszystkich wydziałach te same godziny rozpoczynania i kończenia zajęć oraz te same długości przerw.
Wypracowaliśmy model ukierunkowanego kształcenia, tak aby programy studiów i kadra dydaktyczna jak najlepiej odpowiadały waszym potrzebom edukacyjnym. Chcemy w niedalekiej przyszłości tak zmodyfikować programy, abyście mogli powiedzieć, że studiujecie w uniwersytecie, a nie tylko na wydziale, w instytucie czy na kierunku studiów.
Na koniec proszę o zapoznanie się z dołączoną poniżej informacją o najważniejszych dla Was aspektach działalności Uniwersytetu 2.0.
Jesteśmy wspólnotą badaczy, pracowników, doktorantów i studentów. Przejdźmy razem przez ten trudny okres nowego początku, wspierając się w rozumieniu i przyswajaniu zmian poczynionych dla dobra całej wspólnoty Uniwersytetu Śląskiego.
Życzę Wam wiele radości i pożytku ze studiowania w nowym roku akademickim 2019/2020.
prof. dr hab. Ryszard Koziołek
prorektor ds. kształcenia i studentów
Najważniejsze informacje
- Na początek poznaj władze Twojego Uniwersytetu.
- Nasza Uczelnia zmienia się, zapoznaj się z nowym wykazem wydziałów i jednostek. W związku ze zmianami, strony internetowe uczelni zostały przebudowane.
- Program adaptacyjny został przygotowany z myślą o studentach pierwszego roku, ale każdego studenta zapraszamy na stronę www.adapciak.us.edu.pl.
- Od tego roku akademickiego zostały ujednolicone godziny zajęć na wszystkich wydziałach, przeczytaj zarządzenie rektora.
- Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat zmian, które zaszły na Uczelni w związku z nową strukturą lub masz pytania dotyczące funkcjonowania uczelni od 1 października 2019 roku, skorzystaj z platformy Helpdesk i wyślij zapytanie.
- Opublikowany został również specjalny numer „Gazety Uniwersyteckiej UŚ”, poświęcony najważniejszym zmianom na Uczelni. Wydanie jest dostępne w wersji drukowanej oraz internetowej.
- Organizację roku akademickiego 2019/2020 określa zarządzenie JM Rektora.
- Najważniejsze przepisy obowiązujące w Uczelni to ustawa, statut oraz kluczowy dla Ciebie regulamin studiów.
- Jeżeli chcesz ubiegać się o świadczenia stypendialne lub akademik, musisz poznać regulamin i prawidłowo wypełnić niezbędne dokumenty. Wzory druków dostępne są pod adresem: www.us.edu.pl.
- Nasza Uczelnia jest dostępna, uniwersalna i otwarta. Zapoznaj się
ze stroną: www.us.edu.pl. W sprawach dostępności możesz napisać na adres dostepnosc@us.edu.pl. - Najważniejszym dla Ciebie biurem jest dziekanat wydziału. To tam załatwisz większość spraw związanych ze studiowaniem i świadczeniami oraz otrzymasz niezbędne informacje.
- Odwiedź Studencką Strefę Aktywności w rektoracie. Tam, w Centrum Obsługi Studentów, uzyskasz wiele przydatnych porad na każdy studencki temat, także jeśli jesteś osobą z niepełnosprawnością. Możesz też wysłać mail na adres dlastudenta@us.edu.pl lub – gdybyś chciał znaleźć oferty pracy bądź skorzystać z doradztwa zawodowego – skontaktować się z Biurem Karier. Gdyby dotknęły Cię osobiste problemy np. depresja, koniecznie napisz na adres psycholog@us.edu.pl i umów się na bezpłatną konsultację.
- Rok akademicki 2019/2020 będzie na Uniwersytecie Śląskim rokiem badania kompetencji zawodowych studentów. Już teraz wykonaj badanie i dowiedz się, jakie umiejętności społeczne posiadasz. Zajrzyj na stronę https://formularze.us.edu.pl/kompetencje.
Cieszymy się, że jesteś z nami. Zapraszamy Cię do stałego odwiedzania strony internetowej www.us.edu.pl/student.
Źródło: www.us.edu.pl/student.