Komunikat rektora w sprawie wdrożenia stopnia alarmowego B (ryzyko wystąpienia zdarzeń o charakterze terrorystycznym)

19.04.2022 - 11:52 aktualizacja 20.04.2022 - 12:37
Redakcja: OO
Tagi: komunikaty

Szanowni Państwo,

członkinie i członkowie wspólnoty akademickiej Uniwersytetu Śląskiego,

informuję, że na podstawie Zarządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 14 kwietnia 2022 r. wprowadzony został na terenie RP drugi stopień alarmowy BRAVO, co oznacza zwiększone ryzyko wystąpienia zdarzeń o charakterze terrorystycznym. Stopień alarmowy B będzie obowiązywał do 30 kwietnia 2022 r. do godz. 23:59.

Proszę całą wspólnotę akademicką o zachowanie na terenie Uczelni wzmożonej czujności wobec osób zachowujących się w sposób wzbudzający podejrzenia oraz niezwłoczne informowanie pracowników ochrony w przypadku zauważenia niepokojących sygnałów.

Zgodnie z obowiązującym prawem, na czas obowiązywania stopnia B wprowadzone zostały w Uniwersytecie Śląskim m.in. następujące działania:

• wzmożona ochrona obiektów,
  • ograniczenie wstępu do Uczelni dla osób postronnych,
  • kontrola wszystkich przesyłek pocztowych,
  • ograniczenie dostępu do nieużywanych budynków i pomieszczeń,
  • sprawdzenie instalacji alarmowych, przepustowości dróg ewakuacji oraz funkcjonowania systemów rejestracji obrazu.

Ponadto, zwracam się z prośbą o zapoznanie się z materiałami Centrum Prewencji Terrorystycznej Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, w których znajdą Państwo podstawowe i niezbędne informacje o tym, w jaki sposób należy postępować w przypadku zagrożenia terrorystycznego oraz jakie sytuacje i zachowania powinny wzbudzić naszą czujność. Materiały dostępne są pod adresem: tpcoe.gov.pl/cpt/materialy. Szczególnie polecam Państwu zapoznanie się z Broszurą Prewencji Terrorystycznej.

W przypadku bezpośredniego zagrożenia należy postępować zgodnie z zasadą 4U:

• UWAŻAJ
  • UCIEKAJ
  • UKRYJ SIĘ
  • UDAREMNIJ ATAK

Szczegóły pod adresem: www.4u.tpcoe.gov.pl.

Prof. dr hab. Ryszard Koziołek
Rektor Uniwersytetu Śląskiego