Laboratoria czwartej przyrody: aktywizacja społeczności lokalnych w kierunku zielonej transformacji i rozpoznawania lokalnego dziedzictwa antropocenu

06.09.2024 - 13:52, aktualizacja 06.09.2024 - 13:52
Redakcja: IR

Program: Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027 (Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji),
dla Priorytetu: FESL.10.00-Fundusze Europejskie na transformację,
dla Działania: FESL.10.24-Włączenie społeczne – wzmocnienie procesu sprawiedliwej transformacji.

Wartość projektu: 1 594 023,86 PLN.

Wysokość wkładu Funduszy Europejskich: 1 434 621,47 PLN.

Dofinansowanie dla UŚ: 434 394,67 PLN.

Okres realizacji projektu: 01.06.2024 – 30.06.2026 r.

Koordynatorka: dr hab. Marta Tomczok, prof. UŚ

Jednostka realizująca projekt: Wydział Humanistyczny

Celem projektu jest rozwój aktywności społecznej osób zamieszkujących Rudę Śląską oraz miasta ościenne, w tym w szczególności młodzieży i kobiet oraz przygotowanie ich do akceptacji dla procesu transformacji i zmiany klimatycznej poprzez podjęcie w okresie realizacji projektu w Rudzie Śląskiej, szeregu działań na rzecz mieszkańców i obszarów uczestniczących w procesie sprawiedliwej transformacji.

W projekcie zaplanowano następujące zadania:

1. Promocja transformacji – pozytywnych zmian.
  2. Zadania aktywizujące lokalną społeczność w okresie transformacji (warsztaty).
  3. Kultura-Natura-Człowiek czyli świadome, aktywne i wspólne działania wokół czwartej przyrody (spacery).
  4. Cztery Pory Roku dla klimatu – działania ukierunkowane na edukację klimatyczną z zachowaniem dziedzictwa przyrody występującej na terenie pogórniczym (warsztaty).
  5. Edukacja na rzecz zielonej transformacji i utrzymania kultury pogórniczej (warsztaty).
  6. Regionalne archiwum antropocenu – opracowanie materiałów wizualnych i audialnych prezentujących regionalne dziedzictwo antropocenu i stosunek społeczności lokalnej do niego w dobie zwrotu ku zielonej energii i gospodarce zeroemisyjnej.
  7. Wizyty studyjne – mające na celu poznanie dobrych praktyk.

Grupa docelowa:

Osoby zamieszkujące, uczące się lub pracujące na obszarze podregionu katowickiego i bytomskiego (regionów sąsiadujących z obszarem realizacji projektu – obszar Ruda Śl.), w tym głównie kobiety i młodzież (15-29 lat).

#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie