Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Otrzymywanie nowych pochodnych fenotiazyny typu donor-akceptor (D-A) jako potencjalne warstwy aktywne w ogniwach słonecznych

07.04.2025 - 07:59, aktualizacja 07.04.2025 - 08:00
Redakcja: IR

Wsparcie studentów w zakresie podniesienia ich kompetencji i umiejętności: Otrzymywanie nowych pochodnych fenotiazyny typu donor-akceptor (D-A) jako potencjalne warstwy aktywne w ogniwach słonecznych.

Uniwersytet Śląski w Katowicach realizuje projekt pn. „Otrzymywanie nowych pochodnych fenotiazyny typu donor-akceptor (D-A) jako potencjalne warstwy aktywne w ogniwach słonecznych”, który otrzymał dofinansowanie w kwocie 69 000,00 zł w ramach projektu niekonkurencyjnego pt. „Wsparcie studentów w zakresie podniesienia ich kompetencji i umiejętności: realizowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Tytuł Projektu: Wsparcie studentów w zakresie podniesienia ich kompetencji i umiejętności.

Program: Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027
Działanie: 01.05 Umiejętności w szkolnictwie wyższym

Planowany okres realizacji projektu: 01.01.2025 – 31.10.2025 r.

Harmonogram realizacji projektu

Zadania, działania, które będą realizowane w ramach Projektu:

Projekt zakłada wsparcie uczelni (podmiotów korzystających bezpośrednio ze wsparcia) poprzez umożliwienie studentkom i studentom uczestnictwa w międzynarodowych konkursach, zawodach i konferencjach.

Grupy docelowe Projektu:

Grupę docelową w Projekcie stanowią uczelnie oraz studenci. Projekt ukierunkowany jest na studentki i studentów lub ich zespoły, których potencjał rozwojowy i dotychczasowe doświadczenie dają podstawy sądzić, iż mogą wygrywać konkursy i zawody międzynarodowe o najwyższej randze.

Cel Projektu:

Celem projektu jest wsparcie studentek i studentów w rozwoju ich:

  • kompetencji i umiejętności,
  • aktywności naukowej,
  • innowacyjności,
  • kreatywności,

poprzez umożliwienie im uczestnictwa w międzynarodowych konkursach, zawodach, konferencjach.

Rezultaty Projektu:

Rezultatem Projektu będzie nabycie kompetencji lub kwalifikacji lub umiejętności przez osoby uczestniczące w kształceniu na poziomie wyższym oraz zwiększenie ogólnej liczby osób studiujących, które w ramach systemu szkolnictwa wyższego wezmą udział w różnych formach międzynarodowego współzawodnictwa.

Celem projektu jest zaprezentowanie wyników badań naukowych na międzynarodowej konferencji naukowej (European Congress and Exhibition on Advanced Materials and Processes (EUROMAT), Grenada) dotyczących zaprojektowania i otrzymania nowoczesnych materiałów na bazie fenotiazyny, które mogą znaleźć zastosowanie jako warstwy aktywne w ogniwach słonecznych uczulanych barwnikiem (dye-sensitized solar cell, DSSC). Ogniwa słoneczne oparte na związkach organicznych stanowią obiecującą alternatywę dla tradycyjnych, nieorganicznych technologii fotowoltaicznych, takich jak krzemowe ogniwa słoneczne. Przede wszystkim związki organiczne są zazwyczaj mniej szkodliwe dla środowiska niż materiały nieorganiczne i są potencjalnie biodegradowalne, co zmniejsza problem odpadów elektronicznych. Intensywne badania nad nowymi materiałami i strukturami urządzeń mogą prowadzić do znaczących postępów w tej dziedzinie. Rozwój prototypów ogniw słonecznych opartych na związkach organicznych jest zatem nie tylko krokiem w stronę zrównoważonej i ekologicznej przyszłości, ale także otwiera nowe możliwości technologiczne i ekonomiczne, które mogą zrewolucjonizować rynek energii odnawialnej.

Sposób realizacji projektu: 

ETAP PRZYGOTOWANIA DO REALIZACJI BADAŃ:

realizacja indywidualnych zajęć warsztatowych z wybranym przez Studentkę pracownikiem Uczelni wzmacniających jej wiedzę i umiejętności praktyczne w zakresie chemii.

ETAP PRAC BADAWCZYCH:

  1. przegląd literatury naukowej dotyczącej pochodnych fenotiazyny i ich właściwości fotofizycznych,
  2. wykonanie obliczeń kwantowo-chemicznych projektowanych związków,
  3. opracowanie i przeprowadzenie wieloetapowej ścieżki syntezy w celu otrzymania nowych układów D-A opartych na motywie fenotiazyny,
  4. analiza strukturalna za pomocą technik spektroskopowych, takich ja NMR, MS i IR. Zostaną przeprowadzone badania właściwości optycznych nowych układów D-A (widma absorpcji i emisji, czas zaniku fluorescencji, wydajność kwantowa fluorescencji).

PRZYGOTOWANIE I UDZIAŁ W MIĘDZYNARODOWEJ KONFERENCJI NAUKOWEJ – PREZENTACJA WYNIKÓW BADAŃ

  1. realizacja zajęć dotyczących prezentacji wyników badań naukowych
  2. przygotowanie prezentacji/posteru naukowego oraz prezentacja wyników na międzynarodowej konferencji naukowej; publikacja tych wyników na stronach internetowych i mediach społecznościowych Uczelni/Instytutu Chemii/Koła Naukowego.

Jednostka realizująca projekt: Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych

Student realizujący projekt: Sabina Sobczyk

Opiekun merytoryczny studenta: dr hab. Aneta Słodek, prof. UŚ

Informacje na temat konferencji międzynarodowej, na której zostaną zaprezentowane wyniki:

European Congress and Exhibition on Advanced Materials and Processes (EUROMAT) jest jedną z ważniejszych konferencji w środowisku międzynarodowym, szczególnie w dziedzinie chemii nowoczesnych materiałów stosowanych w optoelektronice.

Wartość Projektu (łączna wysokość wydatków kwalifikowalnych): 27 500 000,00 zł

Wysokość dofinansowania ze środków europejskich (wysokość wkładu Funduszy Europejskich): 22 693 000,00 zł

Kontakt do Biura Projektu

  • adres: ul. Bankowa 14, pokój 323, 40-006 Katowice
  • e-mail: projekty@us.edu.pl
  • nr telefonu: 32 359 24 52
    Biuro Projektu zlokalizowane jest w budynku dostępnym architektonicznie.

Zgodnie z zapisami umowy o dofinansowanie projektu, informujemy o możliwości zgłaszania do Instytucji Zarządzającej lub Instytucji Pośredniczącej podejrzenia o niezgodności Projektu lub działań Uczelni z Konwencją o prawach osób niepełnosprawnych sporządzoną w Nowym Jorku dnia 13 grudnia 2006 r. (Dz. U. z 2012 r. poz. 1169, z późniejszymi zmianami), zwanej dalej „KPON”. Sygnały, zgłoszenia lub skargi dotyczące wystąpienia niezgodności projektów FERS z postanowieniami KPON mogą przekazywać osoby fizyczne (uczestnicy projektów lub ich pełnomocnicy i przedstawiciele), instytucje uczestniczące we wdrażaniu funduszy Unii Europejskiej, strona społeczna (stowarzyszenia, fundacje), za pomocą (w każdym poniższym przypadku uznaje się zgłoszenie za przekazane w formie pisemnej):

1) poczty tradycyjnej – w formie listownej na adres: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, ul. Wspólna 2/4, 00-926 Warszawa lub Instytucji Pośredniczącej: Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, ul. Chmielna 69, 00-801 Warszawa,

2) skrzynki nadawczej e-puap Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej lub Instytucji Pośredniczącej: /MIR/SkrytkaESP lub /NCBiR/SkrytkaESP.

#FunduszeUE
#FunduszeEuropejskie

 

return to top